Vdiq djaloshi i cili vrau tetė persona nė gjimnazin nė Tusula, sot ditė zie nė Finlandė

Data 08-11-2007 5:58:06 | Tema: Lajme


Vdiq djaloshi i cili vrau tetė persona nė gjimnazin nė Tusula, sot ditė zie nė Finlandė

Tusula, 8 nėntor - Djaloshi tetėmbėdhjetėvjeēar, i cili dje vrau tetė persona nė gjimnazin "Jokela" nė qytetin finlandez Tusula, dhe mė pas qėlloi vetveten, iu nėnshtrua plagėve.
"Mund tė konfirmoj se vdiq nga plagėt nė tru. Me kėtė, numri i tė pėsuarve tani pėr tani ėshtė nėntė persona", ka deklaruar mjeku Ero Hirvensalo.
Gjatė tė shtėnave ndaj gjithēka rreth tij, djaloshi vrau pesė bashkėnxėnės, dy vajza dhe drejtoreshėn, ndėrsa janė plagosur 11 persona, nxėnės dhe njė person i rritur.
Motivet pėr sulmin ende nuk dihen, por kjo ndodhi pasi qė nė faqen e Internetit You tube, ishte paralajmėruar masakra. Vrasjet ndodhėn nė shkollėn e mesme "Jokela" nė lokalitetin Tusula, i cili ka 35.000 banorė dhe i cili ndodhet 50 kilometra larg Helsinkit.


Njė mėsimdhėnės tha se sulmuesi ishte nxėnės i kėsaj shkolle. "Njė nxėnės, tė cilit i kam dhėnė mėsim, vraponte drejt meje, duke bėrtitur, me pistoletė nė duar", deklaroi Kim Kjeru, i cili gjatė tė shtėnave ishte nė vendin e ngjarjes. "Kalonte nėpėr korridoret e shkollės, trokiste nė dyert e klasave dhe gjuante prej dyerve", sqaroi Kjuru.

Vrasėsi i shkollės sė mesme e kishte poseduar pistoletėn prej tė cilės ka shtėnė, pėr ēka ka pasur leje pėr posedim tė armės.

Operacioni i lirimit tė nxėnėsve dhe mėsimdhėnėsve zgjati disa orė dhe nė tė morėn pjesė rreth qindra policė. Gjatė tėrė kohės sė operacionit pėr shpėtim, policia nuk gjuajti asnjėherė.

Shkollėn "Jokela" e vizitojnė mbi 460 nxėnės tė moshės prej 12 deri nė 18 vjeē. Prej vitit 1999, nė atė institucion kanė ndodhur katėr therje me thikė, por askush nuk ishte vrarė.

Nė Finlandė sot ėshtė shpallur ditė zie pėr viktimat e shkollės sė mesme "Jokela", ndėrsa flamujt nė mbarė shtetin do tė lėshohen nė gjysmė tė shtizės.

Presidenti i Finlandės, Tarja Halonen, incidentin e vlerėsoi si "tė pikėlluar dhe tė shokuar" dhe mė pas shprehi ngushėllime pėr tė afėrmit e viktimave. Kryeministri Mati Vanhanen tha se incidenti "e ka plagosur thellė shoqėrinė finlandeze".

Qeveria u rekomandoi mėsimdhėnėsve qė pėr incidentin tė bisedojnė me nxėnėsit.

Shkollat nė Tusula do tė punojnė normalisht, por gjimnazi "Jokela" do tė jetė i mbyllur sepse policia vazhdon me hetimin nė vendin e ngjarjes sė tragjedisė. Mėsimdhėnėsit dhe nxėnėsit do tė vizitohen nga psikologė, tė cilėt duhet t'u ndihmojnė pėr t'i tejkaluar pasojat nga shoku.

Edhe pse Finlanda ndodhet nė vendin e tretė nė botė sipas numrit tė armėve tė zjarrit
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1497