Universiteti Shtetėror i Tetovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin “Goce Delēev” - Shtip

Data 25-12-2007 4:58:14 | Tema: Lajme


TETOVĖ, 24 DHJETOR- Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetit “Goce Delēev” nga Shtipi. Marrėveshja ėshtė firmosur nga Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i Universitetit tė Shtipit, prof. dr. Sasha Mitrev. Kjo marrėveshje bashkėpunimi dhe ato paraprake me Universitetet tjera shtetėrore nė Republikėn e Maqedonisė plotėsojnė nė tėrėsi bashkėpunimin mes universiteteve shtetėrore nė Maqedoni.Universiteti Shtetėror i Tetovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin “Goce Delēev” - ShtipTė hėnėn, 24 dhjetor 2007 u nėnshkrua marrėveshje bashkėpunimi mes Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetit “Goce Delēev” nga Shtipi. Marrėveshja ėshtė firmosur nga Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i Universitetit tė Shtipit, prof. dr. Sasha Mitrev. Kjo marrėveshje bashkėpunimi dhe ato paraprake me Universitetet tjera shtetėrore nė Republikėn e Maqedonisė plotėsojnė nė tėrėsi bashkėpunimin mes universiteteve shtetėrore nė Maqedoni.Marrėveshja e bashkėpunimit me Universitetin “Goce Delēev” pėrfshin bashkėpunimin nė fushat si shkėmbimi i studentėve, realizimi i sistemit tė evaluimit pėr vlerėsim tė kualitetit, zgjerimi i bashkėpunimit me universitete tjera si dhe mes organizatave studentore, veprimtaria hulumtuese-kėrkimore, veprimtaria botuese, pėrkthime tė ndėrsjella tė literaturės etj. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti u shpreh se kjo marrėveshje ėshtė mė se e nevojshme nė drejtim tė avancimit arsimor tė shoqėrisė, kur dihet se njė pėrqindje shumė e vogėl e qytetarėve tė Maqedonisė janė me arsim tė lartė.


“Kjo marrėveshje dhe marrėveshjet tjera ndikojnė pozitivisht nė mobilizimin e forcave tė pėrbashkėta pėr avancimin e arsimit nė pėrgjithėsi. Njė motiv tjetėr pėr bashkėpunim ėshtė edhe nevoja pėr tė aplikuar nė projekte tė ndryshme ku kėrkohen aplikime tė pėrbashkėta tė institucioneve tė larta arsimore.”- u shpreh Rektori Bexheti.

Nga ana tjetėr, Rektori i Universitetit tė Shtipit, prof. dr. Sasha Mitrev u shpreh se dy universitetet kanė pasur njė evolucion shumė tė ngjashėm dhe si dy universitete tė ri nė Maqedoni ėshtė mė se e domosdoshme tė bashkėpunojnė dhe tė ndihmohen mes veti. “Realisht mund t'i ndihmojmė njėri tjetrit, sidomos nė shkėmbimin e profesorėve e studentėve, pastaj nė veprimtarinė botuese, projekte tė pėrbashkėta etj.”
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1538