Pasurohet bibloteka me dy libra nga Dr.Veton LATIFI

Data 27-12-2007 11:31:18 | Tema: Lajme


TETOVĖ,27 DHJETOR- Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, u bė promovimi i dy librva tė Doc.Dr Veton LATIFIT “Teoritė e Shkencave Politike” dhe “Institucionet Politike”. “Ky libėr nga Dr. Veton Latifi adreson tre ēėshtje kyēe, nė studimin e shkencave politike: konceptet themelore tė teoirive politike, qasjet metodologjike dhe idelogjitė” tha nėpėrmes nje letre recezenti Prof.Dr. Florian Bieber (nga Universiteti i Kentit-Britani e Madhe).
Ndėrsa Prof Dr. Etem Aziri njėherit edhe recezent i dy librave tė Dr.Veton Latifit tha: “une nuk vulos shumė lehtė sepse mbaj pėrgjegjėsi mbi atė qė nėnshkruaj, por librat e Vetonit mė kanė dhėnė guxim dhe jam krenar qė jamė receznet nė tė dy vėllimet e tij”.

Por nė syrin krtik Prof.Aziri shprehu se librat nuk kanė tė pėrmendur autor tė mėdhej nė brendėsin e tyre sikur e zbeh pak idelogjinė e librave. “Sikur tė kishe pėrdorur mė shumė citate nga autorėt e mėdhej jo pėr tė zbukuruar fjalit por pėr t’ju dhėnė njė peshė mė tė madhe fjalve do tė ishte mė e mirė” tha recezneti i librave Prof.Dr. Etem Aziri.
Prof.Aziri sugjeroi qė librat e Dr. Veton Latifit tė lexohen nga e prapa sepse aty do tė shikoni bibliografinė e gjatė dhe do tė kuptoni se ėshtė njė libėr i fuqishėm.
Gjithashtu nė pėrurimin e librave foli edhe prorektori Dr.Zamir Dika ku foli nė emėr tė rektoratit duke thėnė se Universiteti do tė vazhdoj tė pėrkrah botime cilėsore, tė ngjashme.
Duke i falėnderuar tė pranishmit dhe ata qė ndihmuan nė botimin e librave Dr. Veton Latifi u shpreh se kėto libra janė si njė gurė ku tė tjerėt tė ndėrtojnė kalanė. (S.I)
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1541