Reagim nga Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH - PRISHTINĖ

Data 21-04-2008 9:13:17 | Tema: Lajme


PRISHTINĖ, 21 PRILL - Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH pas analizimit tė situatės sė krijuar pas arrestimit tė z. Petrit Nimani kryetar i USSH-sė dhe deputet nė Parlametin e Studenteve tė UP-sė, mė datė 20.04.2008 nga Shėrbimi sekret i Maqedonisė dhe Njėsitet speciale policore, reagon ashpėr ndaj arrestimit dhe mbajtjes sė tij nė qendrat sekrete tė organeve maqedone”.
Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH sqaron opinonin dhe studentėt nė veēanti se Petrit Nimani ishte ndaluar dje nė ora 8.30 nė pikėn kufitare Bllacė tė IRJM dhe ėshtė mbajtur nė vende tė ndryshme pėr gjatė gjithė ditės nga strukturat shtetrore tė Maqedonisė, ku dhe ėshtė keqtrajtuar fizikisht dhe psiqikisht,kėrcenuar me likujdim fizik. Sherbimi Sekret maqedon ka aktruar mė tė dhe ka gjiruar foto tė ndryshme mė qėllim tė krijimit tė gjoja fakteve qė Petriti ėshtė i inkriminuar nė vepra tė ndryshme nė qėllim tė rrezikimit tė sovraniteti tė IRJM. Ndėr arsyet tjera tė cekura nga pala maqedone ėshtė sė Petrit Nimani udhėheq njė organizem studentore mė karkater kombėtarė dhe si i tillė eshtė i rrezikshem pėr stabilitetin politik nė Maqedoni. Kryetari i USSH-sė Petrit Nimani ishte duke udhėtuar pėr te shkuar ne Universitetin Shtetror tė Tetovės pėr tė diskutuar me USSH-sė dega nė Tetovė pėr disa projekte pėr Konferencen Studentore Ballkanike,Eurotripin dhe Karten e Studentėve.

Unioni i Studentėve Shqiptarė kėrkon nga Qeverija e Kosoves dhe organet gjegjėse qė tė marrė masa ne lidheje me rastin e kryetarit Nimani dhe keqtrajtimin psikik dhe fizik qė i ėshtė bėrė z. Petrit Nimani dje nga Policia Maqedone dhe sigurimi i Shtetit tė Maqedonisė
Unioni i Studentėve Shqiptarė USSH, kėrkon nga Qeveria e Kosovės dhe ajo e Maqedonisė qė tė japin sqarime zyrtare nė lidhje mė kėtė rasti i cili mund tė prodhoj efektet negative pėr qytetaret dhe institucionet e dy vendev.
Kryetari i USSH-sė Petrit Nimani ėshtė liruar mbrem rreth orės 20.00 nė njė gjendje tė rende fizike dhe psikologjike.
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1651