"Prishtina, metropol ose..."- Konferenca ndėrkombėtare pėr urbanizėm, nė Universitetin AAB

Data 29-04-2008 2:23:47 | Tema: Njoftime


Mė 22 dhe 23 Maj 2008, nė ambientet e Universitetit AAB, do tė zhvillojė punimet Konferenca ndėrkombėtare e urbanizmit „Prishtina, Metropol ose...“

Pjesėmarrės nė konferencė janė profesionist tė njohur botėror tė urbanizmit, pėrfshirė kėtu edhe prof. Nikos Salingaros nga Universiteti i San Antonios, Hjuston, Texas, SHBA.

Vendi i zhvillimit tė projektit:
Universiteti AAB, Prishtinė, Kosovė
Adresa: Zona Industriale pn, Prishtinė, Kosovė
Qėllimi i projektit:
Qėllimi i kėtij projekti ėshtė konstatimi i gjendjes aktuale, identifikimi i problemeve urbanistike
dhe arkitektonike nė qytetin e Prishtinės dhe propozimi i rrugėdaljes kah njė qytet
bashkėkohor konform standardeve Europiane. Objektiv me rėndėsi tė veēantė pėr
Konferencėn do tė jetė ndėrrimi i pėrvojave dhe ndėrtimi i raporteve nė mes tė ekspertėve
ndėrkombėtar, tė regjionit dhe atyre vendor.

Temat e konferencės:
1. Mbipopullimi i paplanifikuar dhe menagjimi i implikimeve urbane
2. Baza ligjore dhe procedurat si faktorė tė zhvillimit urban dhe roli i resurseve
profesionale nė planifikim dhe implementim tė planeve
3. Zhvillimet urbane/teknologjike dhe humanizmi
4. Ndikimi i urbanizmit nė mirėqenien sociale
5. Zonimet dhe Planet Rregullative, Mostėr–Lakrishtja, dhe
Pse ende ka shpresė - SmartCode dhe Transect Base Coding

Personi kontaktues:
Besnik MURATI, tel: +377 (0) 44 20 84 86
E-mail:
Ju lutem qė tė konfirmoni pjesėmarrjen tuaj !
Me respekt,
Universiteti AAB
prishtina2008@gmail.comKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1659