Rudina Xhunga promovon librin e vet

Data 07-03-2005 9:51:47 | Tema: Lajme


"Sikur Ana"

Tetove, 7 MARS- "Sikur Ana" ėshtė titulli i librit mė tė ri qė sjell para lexuesve publicisjtja dhe gazetarja e mirėnjohur nga Shqipria Rudina Xhunga. Ky libėr sot u promovua edhe para lexuesve tetovarė, konkretisht nė amnfiteatrin e vogėl tė Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė nė praninė e njė numri tė madh krijuesve dhe stundėtėve nga Maqedonia
Romani "Sikur Ana" trajton temėn e dashurisė amėnore, pėrkatėsisht sfondi I tij ėshtė te fajdet, revoltat dhe mbrapshtėsia qė sollėn trazirat e vitit 1997 nė Shqipari.

Libri rėfen pėr jetėn e njė vajze 22 –vjeēare, qė nė mes tė kėtij mallkimi, prźt njė bebe dhe flet me tė pėrditė. Gjithė libri ėshėt ditari I saj me tė bijėn, Anėn.
Ajo jeton nė njė shtėpi me tė dashurin dhe gjithė ditari, nė tė vėrtetė, rrėfen pėrpjekjet e saj, dėshirėn dhe pamundėsinė pėr tė mbajtur tė dashurin dhe Anėn. Gjuha e librit, ėshtė e thjeshtė, e pėrditshme, nėpėrmjet saj autorja pėrcjell kujtime tė fėmijėrisė tė personazhit, drama nė vite tė familjes sė saj dhe tė dashurit tė saj, ku nuk mungon humori dramatik.
Kritku letrar Ali Aliu duke folur nė kėtė promovim, tha se autorja e kėtij libri Rudina Xhunga me kėtė libėr na sjell dicka tė re, posacrėisht ka njė mėnyrė tė re tė rėfimit, qė i bėn librat saj mjaft tė lexuar nga tė rinjėt.
Ndėrkaq, autorja e romanit Rudina Xhunga u shpreh e kėnaqur qė promovimin e saj ariti ta realizojė edhe para lexuesve tetovarė, njėlloj si nė Tiranė dhe Prishtinė.
Romani "Sikur Ana" ėshtė botuar nė shkurt tė kėtij viti nga shtėpia botuese “Dudaj”, Redaktor I librit ėshtė Nasi Lera. Dizenjimi grafik ėshtė realizuar nga Ngadhnjim Mehmeti, nga Tetova.
Ndryshe Rudina Xhunga ėshtė gazetare e televizionit tė njohur shqiptar "Top Chanel" ku mban emisionin debativ "Shqip". Ajo deri mė tani ka nxejrė nė dritė tre libra edhe atė “Tė dua pėr sfond”, “Preja e njė martese tė lodhur” dhe librin i fundit “Sikur Ana”.

Nga: Xhevahir NEZIRIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=168