Unioni Studentor: Studentė bojkotoni mėsimin

Data 03-12-2004 7:34:05 | Tema: Lajme


Unioni Studentor: Studentė bojkotoni mėsimin...

Unioni i Studentėve bėn thirje pėr bojkotim tė mėsimit nga tė gjith studentėt derisa qeveria tė plotėsoj kėrkesat e pedagogėve


TIRANE (3 Dhjetor) -Pedagoget e Universitetit te Tiranes kane vijuar edhe sot protesten e tyre perpara Korpusit Qendror te Universitetit. Sot ne kete shesh eshte zhvilluar edhe nje tjeter proteste e perfaqesuesve te Qeverive Studentore te Universiteteve. Te ulur ne disa banka ata kane improvizuar nje ore mesimi ne oborrin e universitetit, me qellim sensibilizimin e autoriteteve shtetetore per te zgjidhur sa me shpejt kerkesat e pedagogeve.
Perfaqesues te Qeverive Studentore thane se autonomia financiare per pedagoget nuk duhet te rendoje mbi studentet. Sipas tyre, parate qe paguajne studentet ne fillim te vitit duhet te shkojne per infrastrukturen e universiteteve dhe jo per pagat e pedagogeve, dhe keto te fundit duhet te mbulohen nga buxheti i shtetit. Nga ana tjeter perfaqesues te Unionit Studentor, bene thirrje per bojkotim te mesimit nga te gjithe studentet derisa qeveria te plotesoje kerkesat e pedagogeve. Sipas Unionit Studentor, viti akademik do te vazhdoje dhe studentet nuk do te kene asnje problem nga ditet e humbura te mesimit. Pedagogeve u eshte bere thirrje sot nga kreu i komisionit te greves, Ismail Hoxha, qe te mblidhen serish neser ne shesh per te protestuar, nderkohe qe jane riperseritur kerkesat dhe vendosmeria per ta vazhduar greven deri ne plotesimin e kerkesave te tyre. Kryetari i komisionit te greves tha se sot do te zhvillohet nje takim me grupin nderqeveritar te ngarkuar per negociata dhe me perfundimet e takimit, grevistet do te njihen neser. (BalkanWeb)


Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=17