RASTI HARADINAJ

Data 11-03-2005 11:17:59 | Tema: Lajme


UP: HARADINAJ TĖ MBROHET NĖ LIRI, MASHT: SYQELTĖSI DHE REND NĖ PUNĖ

Prishtinė, 11 MARS- Udhėheqėsit e UP-sė nėpėrmjet njė komunikate, akuzėn ndaj z. Haradinaj dhe pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė e shohin si “njė tendencė tė inkriminimit tė luftės sė UĒK-sė”.
“UP shprehė rrespekt pėr qėndrimin dinjitoz dhe patriotik tė kryeministrit tė Kosovės dhe beson se para tė sė drejtės ndėrkombėtare, ai do tė dijė ta mbrojė pafajsinė e tijė dhe luften e drejtė tė popullit tė Kosovės pėr liri tė udhėhequr nga UĒK-ja” thuhej nė kėtė komunikatė shtypi tė UP-sė. Rektori i kėtij universiteti Arsim Bajrami ka kėrkuar nga institucionet vendore dhe ndėrkombėtare qė tė sigurojnė mbrojtjen e Ramush Haradinajt nė liri.


Nė anėn tjetėr MASHT-i gjithashtu nėpėrmjet njė komunikate u bėnė thirrje tė gjithė udhėheqėsve tė institucioneve arsimore qė tė jenė “syqelė dhe tė jenė nė gjendje tė menaxhojnė ēdo situatė mė tė cilėn mund tė pėrballen, mė qėllim tė ruajtjes sė rėndit nė punė”. MASHT e ka marrė me dhimbje dhe shqetėsim lajmin pėr ngritjen e aktakuzės kundėr kryeministrit tė Kosovės, gjė qė shtyri kėtė tė fundit tė japė dorėheqje.

Nga Besnik KRASNIQIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=172