Studentėt e Ekonomikut trajnohen pėr vlerat njerėzore

Data 27-09-2008 7:48:10 | Tema: Lajme

TIRANĖ, 27 SHTATOR - Rreth 100 tė rinj tė Fakultetit tė Ekonomikut nė Tiranė kanė ndjekur kėtė javė seminarin e parė pėr nxitjen dhe zhvillimin e aftėsive te tė rinjtė nė Shqipėri, nga "Shoqata Ndėrkombėtare pėr Vlerat Njerėzore" ("International Association for Human Values"). Me ftesė tė Kryeministrit, Sali Berisha, shoqata me qendėr nė Zvicėr ka ndėrmarrė njė seri programesh nė Shqipėri me qėllim promovimin e etikės, vlerave njerėzore dhe pėrgjegjėsinė sociale. Ky seminar thekson aftėsitė e lidershipit pėrmes teknikave moderne si menaxhimi i stresit, puna nė skuadėr, ndėrgjegjėsimi pėr shėndetin dhe aftėsi prezantimi e sociale.
"Pėr ne ishte njė eksperiencė e veēantė tė pėrballeshim me dinamizmin, entuziazmin dhe zotėsitė e rinisė shqiptare", tha Christoph Glaser, anėtar bordi i shoqatės dhe trajnues nė seminar. Christoph Glaser, i cili e zhvillon kėtė trajnim dhe pėr organizata ndėrkombėtare si
"Shell Oil", "General Electric", "World Bank" dhe "Citibank", vlerėsoi nivelin e performancės dhe arsimit te tė pranishmit. Si pjesė e seminarit, disa pjesėmarrės janė pėrzgjedhur pėr tė marrė pjesė nė forumin pesėditor ndėrkombėtar tė tė rinjve (World Youth Forum) qė do tė organizohet kėtė vit nė Bruksel. Pjesėmarrėsit nė kėtė forum do tė mbajnė njė prezantim gjatė simpoziumit pėr biznesin dhe lidershipin ndėrkombėtar nė Parlamentin Evropian nė Bruksel.(shqip)Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1780