Filloi viti akademik, hapet edhe Fakulteti i Mjekėsisė nė USHT

Data 06-10-2008 5:00:00 | Tema: Lajme


TETOVĖ, 6 TETOR- Filloi viti i ri akademik 2008/2009 dhe u bė hapja e Fakultetit tė Mjekėsisė nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Nė kėtė slomenitet morėn pjesė zv/kryeministrat e Maqedonisė Abdylaqim Ademi, Ivica Bocevski, minstri i Shėndetėsiė Bujar Osmani, ambasadorėt e shumė vėndeve nė Maqedoni, rektor tė ballkanit dhe Europės, dekan, professor, student dhe mysafirėve tė ndryshėm
Rektori i USHT-sė Prof.Dr Sadi Bexheti pėrshėndėti tė pranishmit duke theksuar se fakulteti i shkencave mjekėsore ėshtė njė ndėr tė ariturat mė tė mėdha tė kėtij universiteti. ”Reformat e implementuara e kanė ngritur universitetin tonė nė institucion shumė tė respektuar nė vend dhe mė gjėrė, pjesėmarrja jonė aktive nė organizata ndėrkombėtare universitare si anėtarėsimi I rregullt nė EUA, nėnshkrimi I MAGNA Kartės, zbatimi I tė gjitha reformave tė arsimit sipėror sipas procesit tė Bolonjės, implementimi I sistemit evropian tė tranferit tė kreedive dhe duke respektuae ligjin mbi arsimin e lartė tė republikės sė Maqedonisė, kanė mundėuar rritjen e cilėsisė sė studimeve tha rektori i USHT-sė

Ndėrsa zv/kryeministri i Maqedonisė Abdylaqim Ademi duke urruar fillim tė mbarshėm tė vitit akademik tha se :”Qeveria e Maqedonisė do tė mbikqyr me kujdes punėn institucioneve tė arsimit tė lartė dhe nuk do tė lejojmė qė tė shkelet ligji dhe tė partizanizohen organet e tij. Ju profesor tė nderuar keni mė shumė pėrgjegjėsi se sa kolegėt e juaj nė universitetet tjera.Pėrgjegjėsia juaj ėshtė e madhe sepse ky tempull ėshtė ndėrtuar mbi gjakun e dėshmorėve”
Ndėrkaq ministri i shėndetėsisė Bujar Osmani, tha se me hapjen e fakultetit tė mjekėsisė dukshėm do tė rritet konkurenca, avancimi I kuadrit mjekėsor.Qeveria e Maqedonisė me kėtė tregon se punon nė pėrmbushjen e kritereve dhe vėien e bazave tė shėndosha tė qytetarėve tė saj.”Dua tė informoj se qeveria ka nė plan ndėrtimin e klinikės universitare nė Tetovė, poashtu qeveria ka financuar pėrkthimin e 70 librave enkas pėr fakultetin e shkencave tė mjekėsisė”, tha Osmani

Fjalime pėrshnėdetėse mbajtėn edhe zv.kryeministri Ivica Bocevski prorektor tė universitetve tė ndryshme si ai i Gracit Thrakisė dhe i Tulzllės.

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1789