Sot mbahet sesioni shkencor “Buzuku dhe Shkrimet e Hershme Shqipe”

Data 19-03-2005 7:17:29 | Tema: Lajme


UEJL tubon ajkėn e shkencės shqiptare

Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovė ėshtė nikoqir dhe organizator i Sesionit Shkencor: “Buzuku dhe shkrimet e hershme shqipe”: ky sesion shkencor ėshtė njėditor dhe do tė nisė punėn sot mė 19 mars 2005 nė UEJL-Tetovė

Tetovė, 19 MARS- Bartėse e sesionit qė do ti kushtohet Buzukut dhe shkrimeve tė hershme shqipe ėshtė Katedėra e Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe-UEJL.
Kjo ndodhi kėrkimore-akademike ka karakter gjithėkombėtar dhe ndėrkombėtar, ndėrsa si pjesėmarės radhiten specialistė tė Degės sė Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe tė Institucioneve mė eminente, si Akademia e Shkencave e Sqhipėrisė, Akademia e Shekncave dhe Arteve e Kosovės, Fakulteti i Filologjisė- Tiranė, Instituti i Kulturės Popullore- Tiranė, Universiteti “Luigj Gurakuqi”- Shkodėr, Fakulteti i Filologjisė- Prishtinė, Instituti i Albanologjisė – Prishtinė, Katdera e Hjuhės dhe Letėrsisė- mynhen, Katedra e Gjuhės dhe Letėrsiė- Berli, Universiteti i Kozencės dhe studiues shqiptarė nga Mali i Zi.

Udhėheqėsi i Katėdrės sė Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe-UEJL, Pr.Dr Hamit Xhaferi, ėshtė ideatori dhe kryesuesi i kėsaj ngjarje respektuese shkencoro-akademike. ai ėshtė pėrkujdesur qė nė UEJL tė zėrrojnė punime shkencore pas tė cilave qėndrojnė emra tė spikatur nga lėmi i Gjuhėsisė dhe Letėrsisė Shqipe.
Shpalosjen e vlerave tė gjuhės sė hershme shqipe, nėprmjet prezantimit tė punimeve tė tyre shkencore do tė ndėrdhlidhin me vlerat e gjuhės sė sotme shqipe, tė ftuarit: Akad. Idriz Ajeti, Akad Rexhep Ismajli, Akad Ali Aliu, Akad Besim Bokshi, Akad Jorgo Bulo, Prof Dr Bardhyl Demiraj, Prof Dr Vilfryd Fyler, Prof Dr Engjėll Sedaj, Prof Dr Emin Kabashi, Prof Dr Mahmut Hysa, Prof Dr Nuhi Rexhepi, Prof Dr Emil Lafe, Prof Dr floresha Dado, Prof Dr Seit Manseku, Prof Dr Xhevat Lloshi, Prof Dr Imri Badallaj, Prof Dr Kolec Topalli, Prof Dr Agron Xhagolli, Prof Dr Gjovalin Shkuraj, Prof Dr Alfred Capiliku, Mr. Ismail Doda, Prof Dr Remzi Nesimi, Prof Dr Xhevat Gega, Prof Dr Zihni osmani, Prof Dr Zeqirja Neziri, Prof Dr Imri Badallaj, Doc Dr Luljeta Isaku, Doc.Dr Vebi Bexheti, Doc Dr Hamit Xhaferi, Prof Dr Nuhi Rexhepi, Prof Dr sefedin Fetiu, Doc Dr Teuta Arifi, Doc Dr Mirlinda Krica, Prof Dr emin Kabashi, Doc Dr Mustafa Ibrahimi, Doc Dr Ejup Ajdini, Dr. Salejdin Memeti.
Punėn e Sesionit Shkencor do ta hapė me fjalėn e tij pėrshėndetėse Prof Dr Alajdin Abazi Rektori i UEJL-sė.
Punimet shkencore do tė publikohen nė Librin Universitar tė UEJL-sė. Libri do tė jesh pjesė e Biblotekės Universitare “Max Van Der Shtul”- UEJL.
UEJL inkurajon tė interesuarit posaēėrisht shkencatrėt e rinj tė mirėsevijnė nė kėtė Sesion Shkencor thuhet nė kumtesėn e zyrės pėr Mardhėnie me Publikun – UEJL
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=180