Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti nė Konferencėn e Rektorėve tė Universiteteve Ballkanike

Data 21-10-2008 6:50:25 | Tema: Lajme

TURQI, Nė Isparta tė Turqisė u mbajt Konferenca e Rektorėve tė Universiteteve Ballkanike (KRUB) me temė “Nga mundėsitė regjionale nė ato globale nė arsimin e lartė nė Universitetet Ballkanike”, kėtė herė nėn organizimin e Universitetit Sulejman Demirel, Isparta. Pjesėmarrės nė kėtė konferencė ishin rektorė tė Universiteteve i gjithė Ballkani, pėrfaqėsues tė lartė tė qeverisė turke, prefekti i qytetit Isparta, zt. Shemsedin Uzun, Kryetar i Asamblesė sė Pėrgjithshme Kombėtare tė Turqisė, zt. Koksal Toptan, Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė sė Republikės sė Kosovės, zt. Enver Hoxhaj.
Konferenca u hap nga Rektori i Universitetit Sulejman Demirel, prof. dr. Lutfi Baydar dhe kryetari i KRUB, i Prof. Dr. Enver Duran, njėkohėsisht Rektor i Universitetit tė Thrakisė.
Rektori i USHT-sė nė kumtesėn e tij tė paraqitur nė konferencė theksoi: “S’do mend se faktori mė i rėndėsishėm nė lidhje me prodhimin e dijes dhe pėrdorimit tė saj nė njė shoqėri ėshtė arsimimi. Universitetet janė institucione tė cilat bėjnė hulumtime, pėrkrahin prodhimin e dijes, komentojnė dijen e prodhuar, arsimojnė dhe janė tė shtrirė nė shtresa mė tė gjera tė njė shoqėrie. Nė botėn tonė tė globalizuar ėshtė duke u pėrjetuar njė tranzicion i shpejtė drejt “shoqėrisė sė dijes”. Sot shoqėritė e zhvilluara qė i hulumtojnė teknologjitė e dijes dhe qė i zhvillojnė ato, qė prodhojnė dhe qė i pėrdorin ato cilėsohen si shoqėri tė dijes. Mes funksioneve mė themelore tė njė universiteti bėjnė pjesė dhėnia e arsimit nė masė, dhėnia kontribut nė shkencė pėrmes realizimit tė projekteve hulumtuese shkencore si dhe zhvillimit dhe kontribuimit nė drejtim tė bashkėpunimit mes universitar. Duke u nisur nga vet fakti qė Universiteti qė unė drejtoj ka njė tė kaluar tė shkurtėr veprimi dhe dhėnie kontributi nė vendin tonė, megjithatė pėr sa i pėrket bashkėpunimit dhe pėrpjekjeve pėr kyēje dhe bashkėpunim tė ndėrsjellė me shumė universitete tė botės nuk mund tė themi qė edhe kemi ngecur nė kėtė aspekt. Kėtė e them nga vet bindja qė kam se bashkėpunimet dhe kėmbimet e ndėrsjella mes universiteteve nė fakt hapin horizonte tė reja si pėr stafin akademik e drejtues gjithashtu edhe pėr studentėt, ngaqė ju jepet mundėsia e takimit dhe komunikimit me profesorė dhe studentė nga vende tė ndryshme, gjė kjo qė sjell pėrfitimin e pjekurisė nė drejtim tė pėrfitimit tė pėrvojave tė ndryshme dhe koncepteve rreth asaj se bota nuk mendon njėjtė. Ballkani nė shikim tė parė pėr disa duket si njė hapėsirė gjeografike e parėndėsishme nė suaza tė globalitetit, por megjithatė nuk duhet harruar zhvillimet dhe evenimentet e rėndėsishme brenda historisė qė kanė ndodhur mu nė kėto treva. Nė veēanti njė bashkėpunim i ndėrsjellė ndėruniversitar nė nivel Ballkanik ka shumė gjėra tė ofroj edhe nė nivel pak mė global. Andaj nė drejtim tė konkretizimit tė kėsaj nisme ju shpreh gatishmėrinė qė Universiteti qė unė e drejtoj do jetė pėrkrahės i ēdo ideje progresive nė drejtim tė shfrytėzimit tė tė gjitha mundėsive regjionale pėr bashkėpunim nė arsimin sipėror me qėllim tė arritjes sė njė niveli mė global shkencor e kulturor.”
Paraprakisht, tė hėnėn, delegacioni i Universitetit Shtetėror tė Tetovės mori pjesė nė ceremoninė e fillimit tė vitit tė ri akademik nė Universitetin Sulejman Demirel. Gjatė qėndrimit nė Turqi janė paraparė mė shumė vizita tė drejtpėrdrejta universitete me qėllim inicimi bashkėpunimi ndėruniversitar.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1803