Ligjėrata me 10 profesorė mė pak

Data 28-10-2008 3:36:23 | Tema: Lajme

Shkup, 27 tetor - Katedra e Gjuhės dhe Letėrsisė shqipe, nė kuadėr tė cilės para katėr viteve ėshtė hapur edhe drejtimi pėrkthim-interpretim pranė Universitetit "Shėn Kirili dhe Metodi" nė Shkup, po ballafaqohet me mungesė tė madhe tė kuadrit arsimor. Profesorėt e rregullt nė Katedrėn shqipe janė obliguar tė mbajnė orė tė dyfishuara, me qėllim pėr tė mbuluar mungesėn e 10 profesorėve. Shefi i Katedrės, Asllan Hamiti njofton se kuadri i nevojshėm arsimor duhet siguruar urgjentisht, ndėrsa mė pas mund tė thuhet se katedra funksionon normal.
"Kemi nevojė pėr profesorė tė gjuhės, profesorė tė letėrsisė dhe lektorė tė gjuhės shqipe", thotė Hamiti, duke paralajmėruar se me hapjen e drejtimit pėrkthim- interpretim dhe funksionimin e drejtimit arsimor, ėshtė rritur edhe fondi orėve, ndėrkohė deri tani nuk ėshtė pranuar asnjė ligjėrues i ri.
Ai thotė se nuk ėshtė bėrė as zėvendėsimi i profesorėve qė kohė mė parė janė pensionuar. Mungesa e 10 profesorėve aktualisht ėshtė duke u mbuluar me angazhim mbi normė tė mėsimdhėnėsve nė katedėr. Me Rregullore universitare, ėshtė paraparė qė njė profesor tė mbajė 8 orė, asistenti 12 orė dhe lektori 14 orė.
"Jemi tė detyruar, tė punohet me mbingarkesė, me qėllim qė mos tė arrijė nė pikėpyetje funksionimi i katedrės. Kemi mbingarkesė tė madhe. Niveli i mbajtjes sė mėsimit ėshtė mė i ulėt. Jemi tė detyruar tė mbajmė numėr tė dyfishuara tė ligjėratave 18 ose 20 orė. Mund tė them se shndėrrohemi nė njė farė mėsimi si nė shkollė tė mesme qė nuk i pėrket nivelit akademik. Shpesh jemi tė angazhuar tė mbajmė orė mėsimore pėr lėndė qė nuk jemi tė profesionalizuar", sqaron Hamiti, duke shtuar se profesorėt e rregullt dhe bashkėpunėtorėt, me ligjėrata tė dyfishuara "arnojnė orėt e nevojshme nė katedėr". Hamiti thotė se me hapjen e dy universiteteve nė Tetovė, UEJL dhe USHT, Katedra e gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe nė Shkup ėshtė lėnė anash nga kompetentėt e Ministrisė Arsimit. Sipas tij, Dekanati rregullisht kėrkon punėsimin e 10 profesorėve nė Ministrinė e Arsimit, por MASH-i arsyetohet se Ministria e Financave nuk lėshon mjete financiare pėr vendet e reja tė punės.
Ndryshe, kėtė vit akademik 2008/ 2009 nė Katedrėn e Gjuhės dhe Letėrsisė shqipe janė regjistruar 60 studentė nė grupin arsimorė, 40 nė pėrkthim interpretim shqip-maqedonisht, gjithashtu 40 studentė pėr pėrkthim maqedonisht-shqip, si dhe 10 me vetėfinancim.

Nga: Hajrie AZEMIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1810