Pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane nė Romė me prezantim pėr web 2.0 teknologjitė

Data 29-10-2008 4:16:20 | Tema: Lajme

TETOVĖ, 29 TETOR- Pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane nė Romė, Laura Kaspari Hohmann , nė rolin e kėshilltares pėr burime njerėzore nė mė shumė vende tė Evropės, pėrfshirė kėtu edhe Maqedoninė mbajti njė prezantim para pėrgjegjėsve tė bibliotekės sė USHT-sė dhe zyrės sė IT-sė, mbi web 2.0 teknologjitė dhe pėrdorimin e tyre nė bibliotekė.
Me njė pėrvojė disavjeēare si udhėheqėse e mė shumė bibliotekave nė mė shumė vende, Hohmann prezantoi mė shumė projekte ekzistuese nė disa biblioteka nė mbarė botėn ku pėrdorimi i web 2.0 teknologjive mundėson lehtėsimin e punėve pėr bibliotekarėt dhe sigurisht edhe pėr studentėt. Me njohuri elementare tė teknologjisė web 2.0 nė internet, si pėrmes blogjeve (ang. Blogs), mund tė krijohen rrjeta pėrkatėse pėr fushė tė caktuar, temė apo edhe vetėm njė titull tė caktuar duke krijuar mundėsinė e qasjes sė shpejtė nė informacionin e kėrkuar.
Sipas Laura Hohmann edhe rrjetet shoqėrore tė komunikimit si Facebook etj. pėrmes blogjeve pėr kėrkime tė titujve e artikujve shkencorė mund tė jenė tė dobishėm si njė mėnyrė e gjetjes sė informacioneve.

Pėrfaqėsuesja e ambasadės amerikane nė Romė, Laura Kaspari Hohmann paraprakisht u prit nga Prorektori pėr arsim, prof. dr. Agim Vela i cili e njoftoi gjerėsisht mbi aktivitetet e ndėrmarra tė USHT-sė nė drejtim tė pėrmirėsimit tė infrastrukturės informative dhe planet pėr njė bibliotekė qendrore moderne pėr studentėt e USHT-sė.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1813