USHT pajiset me laborator pėr hulumtime bio-teknologjike

Data 10-12-2008 14:49:32 | Tema: Lajme

TETOVĖ, 10 DHJETOR - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės (USHT) tė mėrkurėn u hap Laboratori pėr hulumtime bio-teknologjike.

Nė ceremoninė e hapjes sė laboratorit i cili ėshtė mundėsuar nga Qeveria italiane ishin tė pranishėm, zv/kryetarit tė Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė, Abdilaqim Ademi, Ambasadori i Italisė, z. Roberto Rico, zv/ministrja e arsimit dhe shkencės znj-Lindita Qazimi si dhe shumė personalitete tjera.

“Ky investim do tė ndihmojė pėr rritjen e kualitetit tė mėsimit, rritjen e kontrollit tė ushqimit dhe me kėtė edhe kualitetit tė ushqimeve. Me hapjen e laboratorit tė ri nė programin e bio-teknologjisė juve student do t’u mundėsohet qė ashtu siē mėsojnė bashkėmoshatarėt e juaj nė vendet evropiane edhe ju tė fitoni dituri dhe atė qė e mėsoni nė mėnyrė teorike ta pėrvetėsoni edhe praktikisht. Nė kėtė mėnyrė do tė kontrubuoni nė ndėrtimin e vlerave tė mirėfillta arsimore, deklaroi zėvendėskryeministri, Ademi.
Tė gjithė tė pranishmit vlerėsuan se me kėtė investim do tė mundėsohem kėrkime shkencore dhe do tė bėhet lidhja e arsimit tė lartė me industrinė, qė ėshtė njė praktikė pozitive komparative. (INA)Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1855