Studentėt vazhdojnė protestėn nė Bruksel kundėr vizave

Data 23-01-2009 8:42:09 | Tema: Lajme

BRUKSEL, 23 JANAR - Pesėdhjetė studentė tė Maqedonisė tė universiteteve shtetėrore dhe private, sot para selisė sė Komisionit Evropian mbajnė protestė nė shenjė proteste kundėr regjimit tė vizave.

Protesta me parullėn "Vizė, s`ka gjasa", filloi dje, kur studentėt me vendosjen simbolike tė rrethojės, donin tė bėjnė tė ditur nė pengesat me tė cilat pėrballen qytetarėt e Maqedonisė kur duan tė udhėtojnė nė ndonjė vend evropian.
Aksionin "Vizė, s`ka gjasa" e mbėshteti edhe ambasadori slloven nė Maqedoni, Alen Bergant, i cili ka ndihmuar qė evrodeputetėt Alojz Peterle dhe Jellko Kacin qė t`i pranojnė studentėt nė Bruksel.
Nė protestat sot studentėve tė Maqedonisė do t`u bashkangjitet edhe zėvendėskryeministri pėrgjegjės pėr evrointegrime Ivica Bocevski. /Makfaks/Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1883