USHT-ja dhe UEJL-ja nėnshkruan marrėveshje me me korporatėn Karana dhe USAID-in pėr konkurrencė

Data 24-01-2009 4:54:56 | Tema: Lajme


TETOVĖ, 23 JANAR - Tejkalimi i hendekut dhe zbrazėtirės mes kuadrove qė dalin nga universitetet nė Maqedoni dhe nevojat e tregut, ėshtė njė ndėr qėllimet kryesore qė duhet tė arrihen me projektin e Konkurrencė Maqedoni e organizuar nga Korporata Karana me pėrkrahje tė USAID-it. Kėtė marrėveshje sot e kanė nėnshkruar tė dy universitetet.

Universitetet qė tė pėrgatitin kuadėr pėrkatės nė kėrkesat e tregut tė punės ėshtė e nevojshme tė kenė pjesmarrje mė tė madhe nė punėn praktike tė studentėve nė kompanitė e vendit, vlerėsoi drejtori i projektit Nimish Xheferi. Sipas tij, me kėtė, dobi do tė kenė studentėt, biznismenėt dhe i tėrė shteti.

Projekti planifikon tė pėrfshijė tė gjitha institucionet e larta arsimore. Tė dy universitetet nga Tetova, Universiteti shtetėror i Tetovės dhe Universiteti i Evropės Juglindore nė projekt do tė inkuadrohen pėrmes qendrave tė tyre pėr karrierė, thonė rektorėt Sadi Bexheti dhe Alajdin Abazi.
Pėrveē universiteteve tė Tetovės memorandumin pėr bashkėpunim me korporatėn Karana deri tani e nėnshkroi edhe kolegjii amerikan nga Shkupi.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1885