Nėntėvjeēari studion nė kolegj

Data 27-01-2009 14:34:29 | Tema: Lajme


LONDER, 27 JANAR - Britaniku Ainan Cawley i ka vetėm nėntė vjet dhe veēmė ėshtė nė mesin e fėmijėve mė tė menēur nė botė. Ky djalosh i cili studion kiminė nė kolegj, jeton me prindėr nė Singapor, derisa maturėn e ka kryer kur ishte shtatė vjeē.

Djaloshi jashtėzakonisht i menēur di tė recitojė madje 518 decimale tė numrit Pi, e pėrmendėsh e di edhe sistemin periodik tė elementeve.

Babai i tij Valentine Cawley shkruan njė blog pėr tė birin e tij me emrin "Djaloshi i cili di tepėr".
"Truri i tij ėshtė i madh, di pėr fizikėn, biologjinė dhe kiminė e nganjėherė konkludimet e tij duken si parashikuese sepse ai e sheh tė mundurėn, e jo atė qė ėshtė aktualisht", shkruan babai.

"Nė gjendje ėshtė tė shoh pėrpara edhe nga ajo qė ėshtė sheh se si do tė mund tė ishte. Ka shumė shokė moshatarė me tė cilėt luan. Megjithatė, me po aq lehtėsi shoqėrohet edhe me tė rriturit. Ai ėshtė njė fėmijė i cili ka interesim tė madh tė hulumtojė dhe kuptojė gjėrat, posaēėrisht shkencėn", shkruan Valentine Cawley, derisa transmeton gazeta britanike “Telegraph”.

Pėr kėtė ēudi prej fėmije ėshtė incizuar edhe filmi dokumentar "Fėmija mė i menēur nė botė dhe unė".

Vėllezėrit e tij, pesėvjeēarin Fintan dhe trevjeēarin Tiarnan babai i pėrshkruan me fjalėt "aktori i vogėl i talentuar" dhe "fėmija gjenial"(telegrafi)Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1887