USHT dhe Oda Ekonomike e Maqedonisė nėnshkruajnė marrėveshje bashkėpunimi

Data 17-02-2009 6:23:08 | Tema: Lajme


TETOVĖ, 17 SHKURT - Nė praninė e udhėheqėsish mė tė lartė tė tė dy institucioneve, Universiteti Shtetėror i Tetovės dhe Oda Ekonomike e Maqedonisė nėnshkruan memorandum bashkėpunimi. Memorandumi u nėnshkrua nga Rektori i USHT-sė. Prof. dr. Sadi Bexheti dhe kryetari i Odės Ekonomike tė Maqedonisė, zt. Branko Azeski. Marrėveshja e bashkėpunimit ka pėr qėllim bashkėpunimin e ndėrsjellė pėr nevojat e arsimit dhe ekonomisė, pėrmes mundėsimit tė punės praktike pėr studentėt e USHT-sė, nė zyrat qendrore dhe regjionale si dhe kompanitė anėtare tė Odės Ekonomike, organizimin e takimeve tė pėrbashkėta me kompanitė anėtare tė Odės dhe studentėve tė USHT-sė, organizimin e pėrbashkėt tė seminareve dhe trajnimeve, edukimin dhe trajnimin e ndėrmarrėsve, pėrgatitjen e projekteve tė pėrbashkėta shkencore etj.
Me kėtė rast, Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti u shpreh: “Marrėveshja mes USHT-sė dhe Odės Ekonomike tė Maqedonisė ėshtė njė ndėr mė tė rėndėsishmet.

Bashkėpunimi mes dy institucioneve tona do jetė nė funksion tė studentėve dhe biznesit. Pėrmes Qendrės Studentore dhe tė Karrierės sė USHT-sė dhe shėrbimeve tė Odės Ekonomike, do tė vėmė nė kontakt studentėt me botėn e ndėrmarrėsish, me bizneset, pėr punė praktike por edhe pėr punėsime”. Nga ana tjetėr, kryetari i Odės Ekonomike tė Maqedonisė, zt. Branko Azeski theksoi: “Kjo marrėveshje bashkėpunimi vjen si nevojė e kohės, pas ndryshimeve nė ligjin e lartė pėr arsim qė parasheh edhe punėn praktike si pjesė e studimeve.

Pikėrisht kėtu ndėrhyjmė qė tė dy institucionet duke mundėsuar njė lidhje mes studentėve dhe komunitetit tė biznesit nė Maqedoni, qoftė pėr punėsime, qoftė pėr punė praktike”. Marrėveshja e bashkėpunimit nga ana e USHT-sė do tė implementohet nga Qendra studentore dhe e Karrierės pranė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1908