Agim VELA nė krye tė USHT-ės

Data 15-04-2009 8:30:00 | Tema: Lajme


TETOVĖ, 14 PRILL - Prof.Dr Agim Vela nė mbledhjen e djeshme zgjidhet ushtrues detyre pėr Rektor nė USHT me 21 vota tė senatorvėve ku njė nuk ka mar pjese . Sot nė pres konferencėn me gazetarė Ish rektori Sadi Bexheti i uroi punė tė mbarė rektorit Agim Velės duke e uruar pėr deyrėn e mar nga senatorėt. ”Nga tė gjitha propozimet qė ishin pėrparėsi ju dha Agim Velės, I cili ka qenė prorektor pėr ēėshtje arsimore nė USHT-sė. Punėn pedagogjike e ka filluar nė Universitetin e Prishtinės nė vitin 1974. Mė e rėndėishme ėshtė se profesori nuk i takon asnjė partie politike, asnjėherė nuk ėshtė marrė me politikė dhe mendoj nuk ka gabuar senati qė i dha detyrėn Agim Velės sepse nuk do tė kemi ndikime partiake dhe i dėshiroj sukses duke vazhduar punėn tė cilėn e ka nisur”, tha Bexheti.

Ndėrsa Rektori i ri Porf.Dr Agim Vela shprehu se projektet do ti vazhdoj aty ku kemi mbetur sė bashku me Bexhetin pėr tė mirėn e studentėve dhe duke e uruar pėr postin e ri qė Sadi Bexheti do tė ketė nė tė ardhmen si Kryetar I Komunės sė Tetovės. ”I uroj Bexhetit punė tė suksesshme si kryetar I komunės. Nga ardhja e Bexhetit si rektor tė cilin e gjeti me 4 fakultete, mirėpo me punėn e tij tė palodhshėm dhe kontributin e tij gjatė kėtyre viteve kėtij institucioni I dha fizionomi bashkohore, dhe jemi krenar pėr kėtė. Jam I bindur se objektivat e realizimit qė I ka vendosur Bexheti do tė vazhdojnė edhe mė tej.Mbetemi me shpresė se edhe Ministria do t`a kryejė obligimin dhe mbėshtetjen ndaj kėtij institucioni”, tha Agim Vela

Mė tej Rektori i Ri se prioritet i parė ėshtė hapėsira e USHT-sė “Kemi dy objekte qė presin tė pėrfundojnė edhe pse ėshtė dashur qė tė pėrfundojnė nė vitin 2007, mjetet shumė ngadalė vijnė, paisjet e labaratorėve, pėrsosja e kuadrove pėr vazhdimin e studimeve jasht shtetit, pėrgatitja e korikulemeve pėr studentėt qė tė jetė brenda dy viteve, biblioteka dhe konvikti studentor dhe vazhdimi I politikės sė bashkėpunimit me institucione tjera. Agim Vela nė kėtė post do tė qėndroj pėr 6 muaj.

Biografia e Prof. Dr. Agim VELE-s

Data e lindjes: 2 Korrik 1951
Vendi i lindjes: Tetovė, Republika e Maqedonisė

1957-1965- Shkolla Fillore, Tetovė
1965-1969 - Gjimnazi, Tetovė
1969-1974 - Doktor i Mjekėsisė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė
1971-1974 - Demonstrator nė Institutin e Anatomisė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė
1974 - Diplomė pėr studentin mė tė mirė tė vitit nė Fakultetin e Mjekėsisė, Prishtinė
1974- 1977- Asistent praktikant, FM, Prishtinė
1976-1978 - Studimet postdiplomike, FM, Beograd
1977- Magjistėr i shkencave mjekėsore
1977-1982 - Asistent i Anatomisė, FM, Prishtinė
1978-1981 Studimet e doktoraturės, FM, Prishtinė
1981 - Doktor i shkencave mjekėsore, FM, Prishtinė
1982-1987 - Docent pėr lėndėn e Anatomisė, FM, Prishtinė
1987- 1992 - Profesor inordinar i Anatomisė, FM, Prishtinė
2002- 1999 - Profesor ordinar i Anatomisė, FM, Prishtinė
2000-2002 -Profesor i Fakultetit tė Kulturės Fizike, Universiteti i Tetovės
1999-2002 - Kryetar i Komisionit amė pėr themelimin e Fakultetit tė Mjekėsisė nė Universitetin e Tetovės
2002-2006 - Profesor nė Fakultetin e Mjekėsisė, Universiteti i Tetovės
1999-2002 - Prodekan pėr studime pasdiplomike, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė
2002-2006 - Drejtor i Institutit tė Anatomisė, Fakulteti i Mjekėsisė,
2006-2009 - Prorektor pėr arsim i Universitetit Shtetėror tė Tetovės
14 prill 2009 - U.D. Rektor i Universitetit Shtetėror tė Tetovės


III. VEPRIMTARIA ARSIMORE DHE PEDAGOGJIKE
A. AKTIVITETI PEDAGOGJIK

1974-1977 Asistent praktikant i Anatomisė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė.
1977-1982 Asistent i Anatomisė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė.
1982-1987 Docent i Anatomisė, Fakulteti. i Mjekėsisė, Prishtmė. .
1987-1994 Profesor inordinar i Anatomisė, Fakulteti i Anatomisė, Prishtinė.
1994 Profesor ordinar i Anatomisė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė
1996-2002 Profesor ordinar i Anatomisė funksionale, Fakulteti i Kulturės Fizike,
Universiteti i Tetovės.
2000-2002 Profesor ordinar i Anatomisė, Fakulteti i Mjekėsisė, Universiteti i Tetovės.
2000-2002 Koordinator i studimeve pasuniversitare tė Fakultetit te Mjekėsisė, Prishtinė.
2002 Drejtor i Institutit tė Anatomisė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė.
2005 Profesor ordinar i Anatomisė funksionale, .....
Fakulteti i Shkencave Humane dhe Arteve, programi studimor Kulturė Fizike, Universiteti Shtetėror i Tetovės.

B. TEKSTET UNIVERSITARE
1. Gashi A, Vela A. Osteologjia, Enti pėr botimin e teksteve dhe mjeteve mėsimore tė KSAK, Prishtinė, 1986.
2. Gashi A. ,Vela A. Osteologjia, ribotim, Enti pėr botimin e teksteve dhe mjeteve mėsimore tė KSAK, Prishtinė, 1989.
3. Vela A, Bexheti S. Anatomia e njeriut - Sistemi Nervor Qendror, Enti pėr botimin e teksteve dhe mjeteve mėsimore tė KSAK, Prishtinė, 1989.
4. Vela A, Nuraj B.. Anatomia e njeriut - Koka dhe Qafa, Universiteti i Prishtinės, Prishtinė, 1999.
5. Vela A. Anatomia e njeriut - Abdomeni, Universiteti i Prishtinės, Prishtinė, 2000.
6. Vela A. Bazat e Anatomisė sė njeriut, Universiteti Shtetėror i Tetovės, 2007.

C. DISPENSAT SHKOLLORE
1. Gashi A, Vela A. Osteologjia, pjesa I, dispensė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė, 1981.
2. Gashi A, Vela A. Osteologjia, pjesa 11, dispensė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė, 1985.
3. Vela A. Anatomia e njeriut - Sistemi Nervor Qendror, dispensė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė, 1985.
4. Vela A. Anatomia e njeriut - Abdomeni, dispense, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtinė, 1986.
5. Vela A, Nuraj B. Anatomia e njeriut - Koka dhe Qafa, dispensė, Fakulteti i Mjekėsisė, Prishtmė, 1987.

IV. PĖRMBLEDHJE E SHKURTĖR
Prof. dr. sci. Agim Vela gjatė punės sė tij nė Institutin e Anatomisė tė Fakultetit tė Mjekėsisė nė Prishtinė ka arritur nivelin e lartė tė arsimtarit dhe tė shkencėtarit tė dalluar nė fushat morfologjike tė shkencave mjekėsore .
Objektivat kryesore tė veprimtarisė sė tij shkencore janė pėrqendruar kryesisht nė hulumtimin e sistemit arterial tė barkut, sidomos tė sistemit celiak arterial, vaskularizimin arterial i lukthit, sistemin arterial tė zemrės dhe tė trurit te majmunėt, variacionet anatomike te sistemit biliar ekstrahepatik dhe
organizimin strukturor tė sistemit limbik tė njeriut.

Me anė tė veprimtarinė e tij arsimore-pedagogjike ka kontribuar nė krijimin e vlerave tė reja arsimore, avancimin e formave tė ndryshme tė procesit mėsimor, si dhe nė edukimin dhe ngritjen shkencore dhe profesionale tė kolegėve tė rinj.

Prof. Dr. sci. Agim Vela: • ka 37 vjet pėrvojė pune nė veprimtarinė arsimore dhe shkencore nė Katedrėn, e Anatomisė tė Fakultetit tė Mjekėsisė nė Prishtinė dhe Tetovė.

• ka 15 vjet pėrvojė pune si profesor ordinar i FM nė Prishtinė. ėshtė bashkėthemelues (me prof. dr. Alush Gashi) i Katedrės tė Anatomisė nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Prishtinė.

• merr pjesė nė arsimimin dhe edukimin e mjekėve nė studimet deridiplomike dhe postdiplomike tė Fakultetit tė Mjekėsisė nė Prishtmė dhe Tetovė.

• ka publikuar 42 punime shkencore

studentet.infoKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1935