USHT-ja radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni nė ranglistėn e universiteteve botėrore

Data 06-07-2009 2:27:31 | Tema: Lajme


Universiteti Shtetėror i Tetovės radhitet nė vendin e dytė nė Maqedoni pėr nga cilėsia e kėrkimeve dhe publikimeve shkencore dhe pėr nga kualiteti i standardeve tė vendosura nė procesin arsimor. Ky rangim ėshtė bėrė nga grupi mė i madh hulumtues ” Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSUIC), i cili pėr metodologji ka Parimet e Institucioneve tė Arsimit tė Lartė nė Berlin ( BPHEI).

Universiteti Shtetėror i Tetovės rangohet nė vendin 3991 nga gjithsej 6000 universitete botėrore . Deri para 3 vitesh ky universitet nuk gjendej nė ranglistėn e universiteteve botėrore . Kjo arritje ėshtė rezultat i menaxhimit tė suksesshėm gjatė periudhės nga tetori i vitit 2006 deri nė fillim tė korrikut tė vitit 2009 nga ana e ish- rektorit tė USHT-sė, Prof.Dr. Sadi Bexhitit dhe rektorit aktual Prof.Dr. Agim Vela si dhe stafit akademik.

Universitetet tjera tė Maqedonisė siē ėshtė ai i “Shėn Kirili dhe Metodi” ėshtė ranguar nė vendin 2072, ndėrsa ai i Evropės Juglindore gjendet nė vendin e 5951.

Sa i pėrket universiteteve tė vendeve fqinje, siē ėshtė Kosova dhe Shqipėria, Universiteti i Prishtinės ėshtė ranguar nė vendin 4452, ndėrsa Universiteti i Tiranės nuk kualifikohet ndėr 6000 universitetet mė tė mira nė botė.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=1997