Ministri i Arsimit nė Maqedoni Pero Stojanovski jep dorėheqje

Data 08-07-2009 5:29:47 | Tema: Lajme


SHKUP, 8 KORRIK - Jozyrtarisht mėsohet se ministri i Arsimit dhe Shkencės, Pero Stojanovski ka dhėnė dorėheqje, ndėrkohė qė qeveria akoma nuk e ėshtė prononcuar.

Tashmė gjatė kohė spekulohet se nė qeveri ka pakėnaqėsi pėr punėn e tij. Kulmi i kėsaj pakėnaqėsie ka tė bėjė me faktin se Gjyqi kushtetues pėr njė kohė tė shkurt ka rrėzuar futjen tė mėsim besimit nė procesin arsimor dhe tė testeve eksterne.

Gjatė vitit ndodhi edhe greva e arsimtarėve nė procesin arsimor. Ai ėshtė kritikuar edhe nga partitė politike shqiptare pėr regjistrimin nė shkollat e mesme. Me kėtė dorėheqje po vėrtetohen informacionet se ministrat qė janė nė listėn pėr ndėrrim, vetė po japin dorėheqje, me ēka qeveria shkon drejt rikonstruimit.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2002