Jeton Shasivari, doktoron nė shkencat juridike

Data 09-07-2009 13:35:35 | Tema: Lajme


TETOVĖ, 9 KORRIK - Procesi i zgjedhjeve si element thelbor i demokracisė pėrfaqėsuese me vėshtrim tė posaēėm nė republikėn e Maqedonisė, ishte tema e disertacionit tė doktoraturės tė magjistrit Jeton Shasivari i cili tani e tutje ėshtė doktor i shkencave juridike. Tema nė fjalė flet rreth mbindėrtimit tė mėtejshėm tė kornizės ligjore tė zgjedhjeve nė Maqedoni me modelin mė tė pėrshtatshėm zgjedhor, natyrėn e mandatit tė deputetit, njėsitė zgjedhore, administrimin zgjedhor, theksoi Shasivari.
Ai tha se modeli zgjedhor ėshtė bėrė duke marrė pėr bazė hulumtimin karahsues tė modeleve zgjedhore tė vendeve tė njohura si Norvegjia, Gjermania, Spanja, Danimarka, Suedia Austria, Holanda dhe Greqia.
“Komisioni profesional ka vlerėsuar lartė rezultatet shkencore tė kėtij hulumtimi praktikė teorik dhe ligjorė tė procesit tė zgjedhjeve. Sidomos nė mbindėrtimin e mėtutjeshėm tė kornizės ligjore lidhur me tė gjitha llojet e zgjedhjeve nė Maqedoni sidomos zgjedhjeve parlamentare nė drejtim tė administrimit zgjedhorė nė drejtim tė gjuhės shqipe nė procesin e zgjedhjeve nė drejtim tė barazisė sė votės sė maqedonasve dhe shqiptarėve. Nė drejtim tė pėrmirėsimit tė kornizės ligjore nė mėnyrė qė procesi i zgjedhjeve tė jetė fer dhe demokratik”, deklaroi Jeton Shasivari, doktor i shkencave juridike. ALSAT-MKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2006