Marshojnė edhe studentėt e Strugės

Data 04-10-2009 12:29:20 | Tema: Lajme


STRUGĖ, 1 TETOR - Unioni I studentėve tė Universitetit Ndėrkombėtar nė Strugė pėrkrah dhe mbėshtet tė gjithė institucionet dhe organizatat tė cilat janė kundėr botimit tė enciklopedisė sė re tė maqedonisė.

Pėr ne, kjo nuk ėshtė enciklopedi por ėshtė FALSIFIKOPEDI. Sepse ky botim ėshtė I bazuar nė fakte jo shkencore dhe ėshtė tendecioz me frymėzim nacionalist dhe aq me shume shkon deri nė shovenizėm dhe fondamentalizėm. Duke patur parsysh dhe faktin qė persona tė kualifikuar dhe jo kopetent janė autor tė kėtij botimi si pėrshembull nje sociolog ka shkruar mbi tė dhėnat historike apo njė doctor shkence nė fushėn e Unionit Europian gjen tė dhėna mbi preardhjen e popullit shqipėtar bėn tė gjykosh qė kjo enciklopedi ėshtė thjesht njė mjet me tė cilėn rriten dhe krijohen frustacione pa fund, jo vetėm nga shqipėtarėt por edhe nga qytetarėt e tjerė bile edhe maqedonėsit qė kanė tendencė integrimin e ketij vendi nė organizatėn Euro Atlantike

Por fatėkeqėsisht botimi I nje FALSIFIKOPEDIE tė kėtillė dėshmon se nė vendin tonė ende kemi njė vazhdimėsi tė njė politike anti shqipėtare dhe aq me shumė kjo politikė udhehiqet gjoja nga njerzit mė tė mencur tė kėtij vendi tė ashuquajtur akademiket tė cilėt nė vėnd qė tė pėrfaqsojnė logjikėn, pragmatizmin, frymėn pėr bashėjetese dhe integritet ata bėjne tė kundėrtėn sikur tė mos ndjenin fare respektin ndaj fakteve historike dhe ndaj qytetarėve tė kėtij vendi tė cilėt janė nga etinetete tė ndryshme.

Kjo akademi harron se vendi ynė nė fillim tė kėtij shekulli ka nisur njė process me njė orjentim pro perėndimor dhe botimet e njė fryme tė kėtillė tė pa mbėshtetura nė argumente shkencore dėmtojnė kėtė process I cili ka rėndėsi etike pėr Maqedoninė.

Universiteti ndėrkombėtar nė Strugė, do t’u pėrgjigjet me argumente shkencore, trillimeve te Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė.

Prandaj unioni I studentėve tė Universitetit ndėrkombėtar nė Strugė paralajmėron tė gjithė qytetarėt e qytetit tė Strugės dhe me gjėrė, organizatat jo qeveritare, partitė politike, intelektualet dhe te gjithė pėrkrahėsit e bashkejtesės dhe fakteve historike qė mė datė 6 tetor ( emartė ) nė ora 11 bashke me ne studentėt tė dalin nė marshin protestues kundėr gjithė atyre pseudoedukatoreve qė rrisin fėmijėt me pseudo pėrrallat e kesaj historie.

Nisja bėhet nga sheshi “Nėnė Terezė”.
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2036