Muhamed Jonuzi, magjistėr i shkencave tė Psikologjisė

Data 28-11-2011 3:07:07 | Tema: Lajme


Para njė numri tė madh tė mysafirėve, profesorėve miqve, familjarėve, shokėve, kolegėve, tė cilėt e kishin mbushur sallėn e Fakultetit Filozofik pranė Universitetit Shetėror tė Tetovės”, si dhe para komisionit akademik, nė pėrbėrje tė: Prof. Dr. Myqereme Rusi (mentor), Doc. Dr. Arafat Shabani (kryetar i komisionit) dhe Doc. Dr. Gordana Stankovska (anėtare), tė enjten (24.11.2011), Muhamed Jonuzi, mbrojti punimin e magjistraturės me temė: ”Vetėbesimi, faktor i suksesit nė procesin arsimor tek adoleshentėt”
Pas leximit tė referatit tė pėrgatitur nga ana e Komisionit profesional, pasoi elaborimi i temės nga ana e kandidatit. Tema nė fjalė pėrmbėhet nga 5 kapituj, edhe atė: Qasja teorike, korniza metodologjike e hulumtimit, paraqitja e rezultateteve dhe interpretimi i tyre, Diskutimi i rezultateve pėr tė pėrfunduar me konluzionet e hulumtimit, duke qenė pjesė pėrbėrėse e saj edhe Shtojca e hulumtimit. Kandidati, Muhamed Jonuzi, foli pėr vetėbesimin nė pėrgjithėsi dhe vetėbesimin si faktor i suksesit nė mėsim nė veēanti.

Mostra e kėtij hulumti pėrbėhet nga 520 adoleshentė, duke pėrfshirė 325 nxėnės dhe 195 studentė. Nxėnėsit ishin nga gjimnazi “Kiril pejēinoviq” dhe “Nikolla Shtejn” nė Tetovė, ndėrkaq tek studentėt ėshtė realizuar nė USHT, nė drejtimet: Psikologji, Sociologji, Ndėrtimtari dhe Arqitekturė. Pjesė e kėtij hulumtimi janė 44 tabela tė cilat kanė testuar hipotezat e hulumtimit, 26 fotografi tė cilat janė pjesė pėrbėrėse dhge 11 grafikone tė cilat demostrojnė rezultatet e arritura.

Pas elaborimit tė temės nė fjalė, komisioni vlerėsoi se tema ėshtė tejet sfiduese dhe hulumtimi i parė qė bėhet tek shqiptarėt, qoftė nė Maqedoni, Kosovė dhe Shqipėri.

Doc. Dr. Gordana Stankovska, pas prezentimit nga ana e kandidatit u shpreh:”Pas kėtij prezentimi dhe kėtij pėrpunimi tė kėsaj teme nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundėshmė nga ana e kandidatit, vlerėsoj se tema ėshtė tejet aktuale dhe nuk sfidon vetėm tė rinjtė por edhe tė rriturit. Mendoj qė mė e mira do jetė kur i njėjti do tė ketė mundėsi t’ju shėrbejė arsimtarėve, stafeve profesioanle, poashtu edhe nxėnėsve e studentėve.” Kryetari i komisionit Doc.Dr. Arafat Shabani, vlerėsoi qė “gjatė gjithė pėrvojės time nė temat e magjistraturės, tema e kandidatit Muhamed Jonuzi, ėshtė tema mė koncize dhe mė e operacionalizuar deri mė sot, si temė tejet sensitive dhe motivuese, veēmas nė trevat ku jetojmė ne”. Ndėrkaq, mentorja e kandidatit Prof. dr. Myqereme Rusi, shprehu kėnaqėsinė qė ka bashkėpunuar me kandidatin nė fjalė, duke realizaur kėshtu njė temė tejet interesante e cila na tangon tė gjithėve.

Ndryshe, Muhamed Jonuzi, ėshtė i lindur mė 18.06.1985 nė fshatin Sllatinė tė Tetovės. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje nė vitet 1992-200; shkollimin e mesėm e mbaroi nė Qendrėn shkollore medicinale “Nikolla Shtejn” nė Tetovė, nė vitet 2000-2004; ndėrkaq studimet universitare i mbaroi nė vitet 2004-2008 nė Universitetin Shtėtėror tė Tetovės, drejtimi Psikologji. Fill pas tyre regjistron studimet e magjistraturės, nė lėminė e Psikologjisė arsimore. Ai kanė qenė pjesėmarrės nė seminare, trajnime, debate dhe simpoziume tė ndryshme, brenda dhe jashtė vendit, nė disa nga to edhe nė cilėsinė e ligjėruesit. Pjesėmarrės aktiv nė projekte dhe organizime tė organizuara nga: Universiteti Shtetėror i Tetovės, Universiteti i Europės Juglindore, FRI, QMBI, Dituria, NCBI, Multikultura, Ministria pėr Punė dhe Politikė Sociale, Fondacioni “Together”, Stratum Re-Search etj. Ka qenė njėri ndėr studentėt me mesatare mė tė lartė tė studimeve prej nga kur ekziston Drejtimi i Psikologjisė nė Universitetin tonė. Duke vazhduar qė kėtė sukses ta mban edhe nė studimet e magjistraturės, me crast i pėrfundon me notė mesatare 9.7.

Muhamed Jonuzi, ėshtė magjistri i parė i shkencave tė Psikologjisė arsimore, nga R. e Maqedonisė qė magjistron nė USHT.

Poashtu Muhamed Jonuzi, ėshtė nėnkryetar i Degės sė Forumit Rinor Islam nė Tetovė.
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2208