Bursa pėr studentėt shqiptarė nga Maqedonia

Data 08-01-2012 8:32:59 | Tema: Lajme


Tiranė, 8 janar - Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha deklaroi se Shqipėria nga njė Fond i posaēėm do t'u ndajė stipendi pėr shkollim jashtė vendit studentėve nga Kosova, Maqedonia dhe nga diaspora, gjegjėsisht “ēdo shqiptari nė botė, i cili do tė regjistrohet nė njėrin prej universiteteve prestigjioze”.

“Gjatė vitit 2013 nga ky Fond do tė pėrfitojnė sė paku 300 studentė. Rritja e numrit tė kėtyre studentėve duhet tė jetė obligimi ynė primar.
uhet tė bėjmė gjithēka qė nga ky Fond mjete tė marrin shqiptarė nga Kosova dhe Maqedonia, diaspora dhe ēdo shqiptar ku do qė ėshtė ai”, ka deklaruar Berisha nė solemnitetin e ndarjes sė certifikatave tė studentėve shfrytėzues tė mjeteve tė Fondit.

Deri mė tani i formuar nga ana e Qeverisė sė Shqipėrisė, stipendi pėr shkollim nė universitetet prestigjioze jashtė shtetit shqiptar kanė fituar 67 studentė.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2216