Cilėt janė dekanėt e rinj nė UP

Data 10-07-2012 6:03:52 | Tema: Lajme


Nė mbledhjen e Senatit, e cila ėshtė mbajtur tė hėnėn me dyer tė mbyllura, 41 senatorė dhe 16 dekan tė pėrkohshėm kanė dhėnė votėn e tyre duke zgjedhur kėshtu strukturat menaxhuese tė fakulteteve qė do tė marrin detyrėn nga njė tetori i kėtij viti.Nė Fakultetin Filozofik dekan ėshtė zgjedhur Bujar Dugolli me 23 vota duke mundur kėshtu kandidatin tjetėr tė propozuar nga Filozofiku pėr dekan Demė Hoti.

Nė Fakultetin e Filologjisė dekan ėshtė zgjedhur Sedat Kuqi me 28 vota, ndėrsa konkurrenti tjetėr i kėtij fakulteti i cili deri tash ka udhėhequr me postin e dekanit Osman Gashi ka marrė vetėm 12 vota.
Nė Fakultetin Juridik dekani i deritashėm i kėtij fakulteti Bajram Ukaj ka fituar edhe njė mandat tė dytė nė udhėheqje me 40 vota duke lėnė pas tė propozuarin tjetėr Asllan Billalli me zero vota.

Njė mandat tė dytė qė tė udhėheq me fakultetin ka fituar dhe dekani aktual i Ekonomikut Skėnder Ahmeti qė ka pasur kundėrkanidat Fatos Ukaj, i cili ka arritur tė marrė vetėm dy vota.

Nė Fakultetin e Ndėrtimtarisė dhe Arkitekturės edhe njė mandat (tė dytė) ka marrė votat tė udhėheq Naser Kabashi duke lėnė pas me vota kundėrkandidatin Hajdar Sadiku me tri vota.

Nė Fakultetin e Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike Enver Hamiti ka fituar 28 vota nė raport me Vjollca Komoni qė ka marrė 13.

Nė Fakultetin e Inxhinierisė Mekanike dhe Kompjuterike ka fituar Musli Bajraktari me 25 vota kurse Fehmi Krasniqi ka humbur garėn me 16 vota.

Nė Mjekėsi ėshtė zgjedhur dekan Naim Haliti me 31 vota, ndėrsa Muhamedali Azemi ka humbur po ashtu kėtė post pasi ka marrė vetėm nėntė vota.

Nė Fakultetin e Arteve ėshtė zgjedhur dekan me 39 vota Adem Rusinovci, kurse Haziri Haziri si kundėrkandidatė me zero vota.

Bedri Dragusha ėshtė zgjedhur dekan nė Bujqėsi me 28 vota duke lėnė pas Skėnder Mujin me 14 vota, nė Fakultetin e Xehetarisė dhe Metalurgjisė ka fituar Izet Zeqiri me 41 vota kurse kundėr kandidati i tij Hamdi Nuredini ka marrė zero vota.

Nė Fakultetin e Shkencave Sportive Sadik Krasniqi me 41 vota, ndėrsa Naser Rashiti 0.

Nė Edukim vota mė shumė ka marrė Ethem Ēeku i cili edhe ėshtė zgjedhur dekan duke mundur me vota kandidatėn tjetėr nga ky fakultet Minavere Rashiti. Ēeku ka marrė 24 vota dhe Rashiti 17.

Nė Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore me 37 vota dekan ėshtė zgjedhur Tahir Arbneshi, ndėrsa kundėrkandidati Agim Gashi pėr kėtė fakultet ka marrė 4 vota.

Nė Fakultetin e Shkencave Teknike tė Aplikuara nė Mitrovicė me 38 vota ka fituar Hakif Zeqiri kurse kandidati tjetėr Ahmet Latifi ka marrė tri vota, nė FSHTA nė Ferizaj ėshtė zgjedhur Ibrahim Ēunaku me 37 vota dhe kundėrkandidati Razim Hoxha vetėm katėr vota ka marrė.

KOHA.netKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2286