Shteti zviceran njeh diplomat e UNS-sė

Data 19-07-2012 3:46:20 | Tema: Lajme


Strugė, 17 Korrik - Edhe pse ka disa vite qė ėshtė themeluar, UNS ka arritur me sukses tė etalblohet si njė institucion serioz nė vend dhe me gjerė, diplomat e tė cilit njihen nė shumė vende tė botės. Sė fundi nga Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės informojnė se tashmė diplomat e kėtij institucioni tė lartė tė arsimit nė vend njihen edhe nga Zvicra. Guximtar Rushani sekretari i pėrgjithshėm i UNS-sė, tregon se dy tė diplomuar nė ciklin master nė kėtė universitet para disa kohėve me sukses kanė bėrė ekuvalentimin e diplomės nė shtetin helvetik.
Pėr Rushanin, ky ėshtė njė sukses i radhės dokumentuar qė fletė vetė prestigjin e arritur tė UNS-sė tashmė si njė institucion arsimor qė njihet nė tė katėr anėt e botės. “Njohja e diplomės sė UNS-sė nė Zvicėr ėshtė njė sukses i radhės e cila vjen nė kontinuitet tė njohjeve tė diplomave nga SHBA, Greqia, Italia, Turqia dhe shumė shtete tė tjera tė Ballkanit dhe Evropės. Kjo dėshmi e radhės, e dokumentuar dhe e njohur nga Agjensioni pėr njohjen e kualifikimeve tė huaja nga shteti zviceran edhe njė herė dėshmon se diplomimi nė universitetin tonė nė tė dy siklet tashmė njihet nga pjesa mė e madhe e vendeve perėndimore”, pėrfundon Guxmitar Rshani sekretari i pėrgjithshėm i UNS-sėKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2288