USHT mbron Serafim Tomovskin

Data 04-09-2012 12:10:45 | Tema: Lajme


Universiteti Shtetėror i Tetovės mbron prorektorin Serafim Tomovski. Nga USHT as sot nuk pranuan tė prononcohen rreth skandalit ‘Tomovski’, por thanė se nėse vlerėsojnė se kjo ėshtė e nevojshme kėtė do ta bėjnė pėrmes njė komunikate pėr media. Nga ky universitet gjithashtu nuk mohuan nėse Serafim Tomovski nė mėnyrė joligjore ushtron funksionin e prorektorit duke pasur parasysh faktin se nė vitin 2005 ka marrė vendimin pėr pensionim.
Alsat-M zbuloi dokumentin e Inspektoratit tė Arsimit me numėr 18-6080/3 me datė 10/11/2006, ku konstatohet se Tomovski vazhdon tė mbajė postin e prorektorit pėr financa, merr pagesėn pėr tė, e madje, firma e tij ėshtė ende dokumentuese nė shumė akte universitare.

Ju rikujtojmė se ēfarė pėrfshihej nė dokumentin e Inspektoratit pėr Arsim tė vitit 2006. “Serafim Tomovskit, nė pėrputhje me vendimin numėr 0401/06 tė datės 23.11.2005 tė dorėzuar nga USHT Tetovė, i ndėrpritet marrėdhėnia e punės bazuar nė kohė tė pacaktuar nga 01.10.2004 pėrfundimisht mė datė 31.10.2005, pėr shkak tė pėrmbushjes sė kushteve pėr pensionin e pleqėrisė. Janė kėrkuar fonde nga MASH pėr pagimin e kompensimit me datė 31.10.2005.

Tomovski ka marrė vendimin, por deri mė sot ushtron funksionin e prorektorit pėr financa nė tė cilin ėshtė zgjedhur me vendim tė senatit nga 26.09.2004 dhe ka qenė nėnshkruesi i dytė i tė gjitha fondeve financiare e materiale tė Universitetit”. Por edhe pas 8 vitesh Serafim Tomovski vazhdon tė kryej funksionin e prorektorit pėr financa nė tė cilin post ėshtė emėruar nė vitin 2004. Ndėrkaq nga Ministria pėr punė dhe politikė sociale thanė se do tė shqyrtojnė rastin pėr tė kuptuar nėse Tomovski merr pensionin dhe paralelisht me kėtė edhe pagesėn pėr angazhimin shtesė si prorektor pėr financa nė USHT.

Semra JakupiKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2304