REPUBLIKA E GREQISĖ NUK NJEH EMRIN E SHTETIT TĖ MAQEDONISĖ POR NJEH DIPLOMAT E UNIVERSITETIT NDĖRKOMBĖTAR TĖ STRUGĖS

Data 29-10-2012 3:31:32 | Tema: Lajme


Me standardizimin dhe sistemin iluminant tė vlerave akademike, Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės fiton sė fundmi edhe njohjen e diplomave tė tij, si nivelin studimor Bachelor, ashtu edhe atė Master nga vetė ORGANIZATA NDĖRDISIPLINORE E NJOHJES SĖ TITUJVE AKADEMIKĖ DHE INFORMIMIT (D.O.A.T.A.P.), ATHINĖ, REPUBLIKA E GREQISĖ.

Me njohjen e diplomės sė studentit tė Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės, ‘Juristit tė diplomuar’ Vasil Papa, do tė kuptohet haptazi sesi mėnjanohėn persiatjet pėr njohjen e emrit tė Maqedonisė nga Greqia, duke u fokusuar kah progresit shkencor dhe njohur vetė diplomat e Universitetit Ndėrkombėtar tė Strugės nė Maqedoni nga D.O.A.T.A.P. nė Greqi:

INSTITUCIONI NDĖRDISIPLINOR I NJOHJES SĖ TITUJVE AKADEMIKĖ DHE INFORMIMIT (D.O.A.T.A.P.)

AKT I KRYETARIT TĖ BORDIT

Nė pėrputhje me urdhėresat pėrkatėse tė Ligjit pėr Arsim tė Lartė tė Republikės sė Greqisė

NJIHEN
Titujt e Studimeve:

BACHELOR OF LAW SCIENCES
dhe
MASTER OF LAW SCIENCES

Qė janė lėshuar nga UNIVERSITETI NDĖRKOMBĖTAR I STRUGĖS - F.Y.R.O.M
nė datėn 25. Qershor. 2010 dhe 20. Korrik. 2010, pėrkatėsisht nga diplomimi i studentit VASIL PAPPA, i vlerėsuar si student i pajisur me diplomė nė nivel tė njejtė me ato qė jepen dhe janė dhėnė nė Shkollat e Larta Greke.

Kėta tituj ėshtė mundur tė njihen tė gjithė sė bashku, si edhe diplomat pėrkatėse qė ka lėshuar Fakulteti Juridik i Instituteve Arsimore tė Nivelit mė tė Lartė tė Greqisė, pėrderisa poseduesi i saj ėshtė marrė nė provim nė tė njejtin Fakultet, tė cilin ai e ka zgjedhur vetė, dhe nė periudhėn kohore tė rregullt nė lėndėt e mėposhtme:

1. E Drejta Civile
2. E DrejtaTregėtare(Pjesa e Pėrgjithshme dhe Shoqeritė)
3. E Drejta e Κοmunitetit Europian
4. Ε Drejta Penale
5. Procedura Penale
5. Procedura Civile
6. E Drejta Kushtetuese

Ky Vendim u mor nė seancėn plenare tė 120-tė tė Bordit, nė datėn 7. Shtator. 2012.

Nr. Akti: 17-137/2012, Athinė mė 13. Shtator. 2012
Kryetari i Bordit
Inasios E. Athanasiu
Profesor i Universitetit * Aristotelus * - SELANIK

Universiteti Ndėrkombėtar i Strugės meritoi stafetėn e udhėheqjes sė negociatave akademike duke valėvitur me krenari flamujt e Shkencės dhe Arsimit. Ashtu siē ėshtė potenciuar shpeshherė nga Konferencat Shkencore Ndėrkombėtare qė ka organizuar UNS, ‘...sot lypet nevoja e bashkėpunimit tė virtytshėm shkencor, pėr tė realizuar suksesshėm lajtmotivin e ēdo institucioni tė Arsimit tė Lartė: Krijimin dhe Pėrgatitjen e Elitave’, pėr tė udhėhequr globalizimin e arsimit tė njė bote mė tė shėndetshme dhe tė kulturuar.

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2316