“Atdhetarėt” e ditėve tona

Data 02-12-2012 14:33:20 | Tema: Opinione


Bajram Rexha

Nga thellėsia e shekujve vijnė shumė ngjarje dhe shumė kėngė, tė cilat tregojnė njė tė vėrtetė tė madhe, se Shqipėria ka qenė vazhdimisht vendi i trimave dhe djepi i heronjve. Kėto ngjarje dhe protagonistė tė historisė sonė tė lavdishme kanė bėrė qė shqiptarėt tė marrin emėr dhe tė njihen si popull liridashės me virtyte tė theksuara atdhedashurie. Po tė mos ishte kjo ndjenjė atdhetarie pėrgjatė shekujve populli shqiptar nuk do tė kishte arritur nė ditėt e sotme dhe nuk do tė kishe mundėsi t’iu bėjė ballė tė gjitha atyre rrebesheve qė i vinin nga armiq shumė tė egėr, tė cilėt gjithmonė kanė dashur ta gjunjėzojnė dhe ta bėjnė popull tė paqenė nė histori. Populli thotė: “Shqipėria njė pėllėmbė, burra e gra i ka nė kėmbė”.
Kjo histori e lavdishme e rezistencės shekullore na bėn tė ndjehemi krenar dhe na bėn qė tė vazhdojmė tė pėrpiqemi pėr tė mirėn e atdheut tonė. Por, gjatė gjithė historisė sonė gjithmonė ka pasur atdhetar dhe njerėz tjerė qė janė shtirur si atdhetar, ndėrsa nė fakt kanė vepruar nė drejtim tė kundėrt. Atdhetarėt e vėrtet, fatkeqėsisht, edhe gjatė historisė edhe sot, janė dėnuar, mbuluar dhe vrarė nga “atdhetarėt” qė nuk e kanė as grimcėn mė tė vogėl nga kjo fjalė.

Tek atdhetarėt e vėrtet gjithmonė janė gėrshetuar tiparet e tyre tė pastėrta me botėn e madhe shpirtėrore tė popullit tonė plot atdhedashuri, trimėri dhe vetėmohim pėr ēėshtjet e mėdha tė lirisė. Pėr atdhetarėt e vėrtet Shqipėria dhe shqiptarėt anekėnd botės gjithmonė kanė kuptimin e vetėm qė ndėrlidhet me njė gjuhė, njė kulturė, njė zakon dhe njė flamur kuq e zi.

Atdhetarėt e vėrtet ēdoherė kanė punuar me shumė pėrkushtim pėr tė dhėnė vepra tė mėdha pėr popullin shqiptar, mirėpo nė shumė raste ata kanė mbetur tė harruar dhe pa shpėrblimin e merituar pėr veprat e mira nė shėrbim tė atdheut.

Edhe familjet e tyre nė tė shumtėn e rasteve kanė mbetur tė nėpėrkėmbura dhe pa pėrkujdesje, sepse vendin e tyre tė nderit e kanė zėnė atdhetarėt e rrejshėm nė kėtė kohė, qė nė emėr tė atdhetarizmit bėjnė njėmijė gjėra tė kėqija ndaj shqiptarėve.

Kjo ka bėrė qė edhe nė ditėt tona tė ndėrrohen rolet, heroi tė harrohet dhe tė pėrbuzet, ndėrsa atdhetarėt e rrejshėm tė gėzojnė privilegje qė kurrė nuk i merituan, por qė pėrkundrazi e dėmtuan deri nė palcė popullatėn e shqiptare.

Atdhetarėt e rrejshėm flasin nė emėr tė popullit, por punėt i bėjnė nė tė mirė tė atyre qė na poshtėrojnė dhe qė pėr ēdo ditė marrin nga ne perspektivėn dhe mbarėsinė pėr zhvillim normal si kombet tjera tė pėrparuara. Nė kėtė situatė tė gjithė ne mbetemi pre e kėtyre “atdhetarėve” qė ndryshe flasin e ndryshe veprojnė, sa qė shpesh herė e kemi vėshtirė t’i dallojmė.

Edhe nė kėtė kohė atdhetarėt e rrejshėm fshihen pas fjalėve tė mėdha mbi historinė, por nė fakt ata janė kundėr historisė sė lavdishme, sepse veprojnė nė kundėrshtim me idealet e pastra tė atyre qė i falėn gjithēka atdheut. Atdhetarėt e vėrtetė edhe pse tė vrarė, tė persekutuar dhe tė harruar ngelin nė mendjen tonė tė pavdekshėm me idealet e tyre qė vlejnė edhe pėr tė ardhmen.

Ne i kujtojmė ata pėr gjithė veprėn e tyre qė ishte nė shėrbim pėr njė jetė mė tė mirė pėr tė gjithė ne, pėr gjithė kombin.

Nė kėtė kohė, kur vendin e tyre tė nderit e kanė zėnė atdhetarėt e rrejshėm, ne duhet tė bėjmė pėrpjekje pėr t’i demaskuar, pėr tė treguar se nė emėr tė atdhetarizmit po mashtrohen shqiptarėt. Tė gjithė duhet tė bėjmė pėrpjekje pėr t’i dekoduar atdhetarėt e rrejshėm qė luajnė me fatin e gjithė shqiptarėve, sepse ata nė emėr tė popullit pėrfitojnė vetėm pėr veten e tyre dhe popullin e lėnė nė mėshirėn e fatit.
Nė ēdo kohė, ne pėrkulemi parapara atdhetarėve tė vėrtet, qė shtruan rrugėn e idealeve tė pastra kombėtare, ndėrsa duhet tė bėjmė pėrpjekje t’i demaskojmė atdhetarėt e rrejshėm qė gjatė tėrė kohės persekutojnė dhe shkatėrrojnė ata tė cilėt punojnė pėr tė mirėn e gjithė shqiptarėve.

Atdhetarėt e vėrtet do tė mbeten tė pėrjetshėm nė kujtesėn tonė dhe ēdo herė do tė gėzojnė respektin e merituar nga gjithė populli, sidomos nga gjeneratat qė do tė vijnė nė tė ardhmen.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2325