Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė

Data 22-01-2013 5:45:27 | Tema: Lajme


Gostivar, 22 janar – Tė hėnėn nė orėt e pasditės, nė moshėn 60 vjeēare ka dhėnė frymėn e fundit ish rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT), Agron Reka.

Pėr 37 vite me radhė, Reka punoi nė arsim. Ishte viti 1975 kur filloi punėn si profesor i lėndės sė Kimisė nė Gjimnazin e Gostivarit. Aty punoi pėr 29 vite me radhė, duke pėrcjellė dhjetėra gjenerata nxėnėsish. Ndėrkohė, nga themelimi i Universitetit tė Tetovės (UT), u bė pjesė e trupit akademik tė kėtij universiteti. Aty shėrbehu deri disa mauj para vdekjes. Nga viti 2009, Reka u emėrua ushtrues detyre – rektor nė Universitetit Shtetėror tė Tetovės, kurse nga viti 2010 deri nė qershor tė vitit 2012 ushtroi postin e rektorit.
Tė afėrmit, miqtė dhe kolegėt e tij, lamtumirėn e fundit do tė ja japin sot nė mesditė kur dhe do ta pėrcjellin pėr nė banesėn e fundit nė varrezat e qytetit nė Gostivar. Agron Reka lindi mė 30 maj tė vitit 1953 nė Gostivar. (D.Z)Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2333