Tė diplomuar bredhin rrugėve

Data 23-04-2013 10:24:28 | Tema: Lajme


Aktivistėt e “Klubit Politik tė Studentėve”, nėpėrmjet njė aksioni simbolik, tė zhvilluar tė martėn para Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, kanė shfaqur problemet ekzistenciale tė studentėve dhe tė tė gjithė rinisė kosovare. Ata me diploma nė duar kanė protestuar, duke i bėrė me dije institucioneve shtetėrore se mijėra studentė tė diplomuar vazhdojnė tė bredhin rrugėve.
Durim Xhemajli, aktivist nga “Klubi Politik i Studentėve”, ka thėnė se me kėtė aksion simbolik, vazhdojnė pėrpjekjet e tyre pėr njė arsim emancipues dhe jo pėr njė arsim komercial dhe represiv sepse, sipas tij, pėr sa kohė qė arsimi nuk shėrben pėr transformimin e shoqėrisė, kjo shoqėri rrezikohet gjithnjė e mė shumė nga apatia dhe cinizmi.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=2337