MANIFESTIM NĖ UEJL

Data 13-04-2005 8:12:01 | Tema: Lajme


Pėrurohet edhe njė objekt i ri

Tetovė, 13 PRILL- Pėrfaqėsues tė ambasadave, tė cilat bėjnė pjesė nė Unionin Evropian dhe pėrfaqėsues tė USAID-it, sot vizituan Universitetin e Evropės Juglindore. Tė pranishmit nė kėtė takim shprehėn kėnaqėsinė e tyre pėr vizitėn e abasadorėve tė huaj nė vendin tonė. Alajdin Abazi, rektor i UEJL-sė sė bashku me pjesėmarrėsit tjerė nė kėtė takim shpalosi punėn njėvjeēare qė ka arritur ky universitet, duke pėrfshirė tė gjitha risitė me ēka kurorėzohem me realizimin permanent tė obligimeve drejt pėrparimit sa mė adekuat dhe cilėsor tė studimeve.

Alajdin Abazi, ndėr tė tjera tha se takime tė tilla realizohen dy herė nė vit, me ēka elaboroi pėr rėndėsinė e shumėfishtė tė projekteve tė cilat janė realizuar. Nė kėtė takim u bisedua pėr studimet pasuniversitare, qė janė mjaft inkurajuese pėr studentėt, tė cilėt deshirojnė t’i ndjekin kėto studimet.
Franēeska Demon, ambasadore e Holandės u shpreh mjaft e kėnaqur pėr punėn e Universitetit tė Evropės Juglindore, ku shprehu fjalė miradie pėr stafin profesional tė kėtij universiteti.
Nė fund tė kėtij takimit u bė pėrurimi i objektit tė ri, i cili ndryshe nga tė tjerėt ėshtė ngritur nga Universiteti i Evropės Juglindore me kredi nga Banka Botėrore.
Alajdin Abazi, me rastin e kėtij inaugurimi tha se ky objekt ishte i nevojshėm pasi qė objektet ekzistuese janė tė pamjaftueshme nė krahasim me numrin e pėrgjithshėm tė studentėve tė kėtij tempulli tė dijes.

Nga: Ismet KROSIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=234