Me rastin e 60 vjetorit tė themelimit tė Bibliotekės sė Tetovės

Data 14-04-2005 8:46:45 | Tema: Lajme


UEJL-ja ndihmon bibliotekėn e qytetit


Tetovė, 14 PRILL-Drejtuesit e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė me rastin e 60 vjetorit tė themelimit tė Bibliotekės sė qytetit kanė dhuruar ndihma pėr kėtė inisitucion kulturorė.
Ndihma pėrbėhet nga dy kompjutorė dhe mbi 10 tituj tė ri
Titujt ishin tė pėrbėrė prej lėmijve tė ndryshme si arti, kultura, shkenca jetesa etj.
Dhurata ju nda drejtoreshės sė bibliotekės sė qytetit nga ana e rektorit tė UEJL-sė zotri Alajdin Abazi, i cili u shpreh se ky bashkėpunim do tė vazhdojė edhe mė tej me bibliotekėn e qytetit me qėllim qė tė arijmė tė bėjmė njė bibliotekė universitare.


Pėrveē donacionit nė kompjutorė e tituj tė ri librash, dy palėt sot nėnshkruan edhe njė memorandum pėr projekte tė pėrbashkėta nė tė ardhmen.
Abazi gjithashtu nuk e la pa e falenderuar drejtoreshėn e bibliotekės sė Tetovės edhe pėr ndihmėn qė biblioteka i ofroi nė fillim universitetit tė Evropės Juglindore, si me tituj ashtu edhe me kuadro pėr punė.

Nga: Xhevahir NEZIRI

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=235