ODISEJADA E PROBLEMEVE SHTOHET NĖ UP

Data 14-04-2005 15:38:17 | Tema: Lajme


1000 Euro, nėse doni ti vazhdoni studimet nė Prishtinė

PRISHTINĖ, 15 PRILL- Studentėt e ish fakultetit tė mjeksisė tė UT-sė, do tė duhet tė pagujnė nga 1000 euro, vitin akademik nė Universitetin e Prsihtinės. Kėtė vendim e ka bėrė tė ditur kordinatori ndėrkombėtar i ngarkuar me mbulimin e mjeteve financiare, tė kėtij transferi, Marek Kuic. Studenėt e UT-sė, 220, sa janė tė gjihtė nė Prishtinė, ende nuk kanė as index, as ndonjė mjet tjetėr pėr indetifikim si student, ku do tė mund tė shfrytėzonin menzėn, bibliotekėn universitare dhe tė ngjashme.


Studenėt e kanė njoftuar kordinatorin ndėrkombėtar se ata janė tė pakėnaqur nga ky vendim, pėr shkak se, marėveshja e aritur nė Ohėr ndėrmjet ministarve tė arsimit, kanė premtuar se do tė gjejnė mjete pėr mbulimin e transferit.
Asim Bajrami, rektor i UP, i ka njoftuar studenėt se janė tė obliguar tė paguajnė nga 1000 euro, pėr shkak se asnjė nga profesorėt nuk pranon tė punoj nė bazė vullnetare.
Studenėt kanė sqaruar se organizatat joqeveritare dhe organizatat studentore i pėrkrahin studenėt dhe sė shpejti do tė marrin ndonjė hap konkret nė zgjedhjen mė tė mir pėr studenėt e transferuar.

Nga: Besnik KRASNIQI
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=236