STUDENTĖT E ISH-FSKULTETIT TĖ MJEKSISĖ TAKOHEN ME ZHANTEVĖN

Data 14-04-2005 15:40:53 | Tema: Lajme


Nėntori ėshtė muaji i implementimit tė transferit nė Shkup

Shkup, 15 PRILL- Transferi i studentėve tė ish-fakultetit tė mjeksisė tė UT-sė, do tė realizohet nė bazė tė nenit 198, tė ligjit pėr arsim sipėror nė Maqedoni. Ky ligj parasheh, procesin e kontrollit tė njohurive tė studenėtev tė UT-sė. Kėshtu ka deklaruar dekania e fakultetit tė mjeksisė nė Universitetin “Shėn Kiril dhe Metodi”, nė takimin e realizaur me studenėt qė duhen tė tranferohen nė fakultetin e mjeksisė nė Shkup. “Kam dėrguar planėprogramin e provimeve tė vitit tė parė Biologji, Kimi Fizik nė FSHMN-sė pranė Universitetit “Sh.Kirili dhe Metodi”, nga ai fakultete ende nuk kamė marė pėrgjigjė me shkrim.

Provimet nė fajlė do tė pranohen. Sa i perket provimeve tė vitit te dyte, Anatomi, Histologji me Embriologji, Biokimi dhe Fizologji vendosin katedrat pėrkatėse dhe sipas gjitha gjasave kėto provime nuk do te pranohen dhe do tė duhet ti nėshtrohemi testit kontrollues pėr secilėn lėnde veē e veē”, tha dekania prof. Zhanteva.
Studenėt nė kėtė takim, tė iniciuar nga ata, kanė qenė tė interesuar tė dinė se sa do tė zgjatė kjo procedurė, dhe prof. Zhanteva u ka sqaruar studenėtve se deri nė Qershor do tė duhet tė pėrfundoj ky proces dhe se nė Tetor do tė vazhdojnė me vitin vijues, kuptohet ati ku studenėt e kanė aritur kushtin. Dekania e fakulteti tė mjeksisė nė Shkup, u ka sqaruar studenėtev se do tė paguajnė nga 100 euro nė vitė pėr vazhdimin e studimeve nė vitet ku kanė kapur kushtin.
Ajo u ka dhėnė garancė studentėve tė ish fakultetit tė mjeksisė tė UT-sė, se do tė angazhohet maksimalisht nė zgjedhjen e problemeve tė tyre.
Studenėt kanė kėrkuar qė dekania ti njoftoj me kohė pėr afatin e provimeve shtesė pėr tė cilėt studenėt janė tė obliguar, tu nenshtrohen kėtyre provimeve konrolluese.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=237