Keqpėrdoren mjetet e studenėteve

Data 18-04-2005 4:56:11 | Tema: Lajme


9549 euro tė studentėve i keqpėrdor komuna e Vushtrisė

Vushtri 18 PRILL-Studentėt dyshojnė nė keqpėrdorimin e mjeteve tė tyre dhe dje i kanė dhė nė afatin e fundit Kuvendit Komunal qė t’ua paguaj borxhin e mbetur dhe qė nga dita e djeshme kė to studenėt kanė ngritur aktpadi penale nė Gjykatėn Komunale tė Vushtrisė
Kuvendi Komunal i Vushtrrisė ka mashtruar 52 studenėt tė kėsaj komune, pasi afėr tre muaj nuk u ka paguar bursat e ndara pėr studenėt qė kanė fituar tė drejtėn e bursės nga kjo komunė . Borxhi qė obligohet komuna tė paguja studentėve arinė nė 10 mijė euro.


Kėta studentė kishin fituar tė drejtėn e pėrfitimit tė bursave nga komuna. Mirpo 3 muajt e fundit tė vitit tė kaluar asnjė student bursist, nuk kanė marė asnjė euro nga komuna e Vushtrisė .
Studentė t dyshojnė nė keqpė rdorimin e mjeteve tė tyre dhe dje i kanė dhė nė afatin e fundit Kuvendit Komunal qė t’ua paguaj borgxhin e mbetur dhe qė nga dita e djeshme kė to studenė t kanė ngritu aktpadi penale nė Gjykatė n Komunale tė Vushtrisė .
“Nė se deri tė premtė n nuk hedhen mjetet nė kontot tona bankare, do tė padisim Kuvendin Komunal nė gjykatė ” ka thė nė Burim Kadriu, pė rfaqė sues i studentė ve qė u ka borxh komuna e Vushtrrisė . Ai sqaroi se kė tė aktakuzė do ta ngrejė nė pė rmjet ndihmė s juridike nė Gjykatė n Komunale.
“Dyshojmė nė keqpė rdorimin e mjeteve tona” ė shtė shprehur shkurt Kadriu, i cili bė ri tė ditur se pė r kė tė janė njoftuar edhe organet Komunale.
Nga ana tjetė r zyrtarė tė komunė s kanė bė rė tė ditur se mjetet e parapara pė r bursistė t tashmė janė destinuar nė vendin e duhur. Drejtori i Drejtorisė pė r Arsim nė KK tė Vushtrisė , z. Qazim Azemi, ė shtė shprehur se “Tė gjitha bursat do t’u paguhen studntė ve siq edhe ė shtė paraparė ”. Ai mė pas na njoftoi se drejtoria tė cilė n e drejton nuk i menaxhon mjetet dhe se nuk dinė se kurė mund tė merren ato, megjithatė kė to mjete do tė merren.

Nga: Besnik Krasniqi
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=247