Tė gjitha adresat, dokumentet si dhe ku tė kėrkoni nė internet

Data 19-04-2005 2:45:23 | Tema: Lajme

Universiteti, procedurat e reja pėr tė studiuar nė Itali

19 PRILL- Ambasada Italiane ka deklaruar dje pėr shtypin shqiptar se Ministria e Arsimit ka miratuar procedurat pėr regjistrime pranė universiteteve italiane pėr studentėt e huaj. Meqė nė Shqipėri ka mijėra tė rinj qė janė tė interesuar pėr kėto procedura, po botojmė saktėsisht informacionet e dėrguara nga Ambasada Italiane.
Tekstin e kėsaj qarkoreje, si dhe listėn e tė gjitha degėve tė disponueshme, mund t’i konsultoni nė faqen e internetit tė kėsaj ministrie, nė adresėn: www.MIUR.IT opsioni Universita.


Studentėt brenda jurisdiksionit tė Kancelerisė Konsullore tė Ambasadės Italiane nė TIRANĖ*, tė cilėt dėshirojnė tė regjistrohen pranė njė universiteti italian, duhet tė dėrgojnė njė zarf, ta sjellin personalisht dorazi pranė sportelit tė kėsaj ambasade qė ndodhet pėrballė Televizionit Publik Shqiptar, ose ta nisin me postė me destinacion: AMBASADA ITALIANE, KANCELERIA KONSULLORE, RRUGA: LEK DUKAGJINI N. 2, ZYRA E REGJISTRIMEVE UNIVERSITARE, TIRANE, brenda datės 18 maj 2005 dhe jo mė vonė, me kėtė listė dokumentesh:
Brenda zarfit:
1. FORMULARIN E REGJISTRIMIT, tė plotėsuar nė ēdo pjesė tė tij, sipas modelit bashkėngjitur.
Bėni kujdes nė faktin qė nė kėtė formular, ndėr tė tjera, tė shkruhet nė mėnyrė tė qartė: vetėm njėfakultet dhe njė degė e pėrzgjedhur, si dhe njė numėr telefoni.
E DETYRUESHME:
FAKULTETI DHE DEGA E PĖRZGJEDHUR QĖ NĖ FILLIM NUK MUND TĖ NDRYSHOHEN MĖ.
Pėr zgjedhjen e fakultetit dhe degės, mund tė konsultoni listėn e publikuar nė adresėn e internetit: http://offertaformativa.miur.it/studenti/elenco2005/
2. TITULLIN E STUDIMIT
Studentėt qė e kanė mbaruar shkollėn e mesme, dėftesėn e pjekurisė nė origjinal. Nė rast se e kanė humbur atė, atėherė tė fusin nė zarf njė vėrtetim zėvendėsues me fotografi, me notat e tė katėr viteve, sė bashku me ato tė provimeve tė maturės.
Studentėt, tė cilėt ndodhen aktualisht nė vit tė fundit tė shkollės sė mesme, dhe do ta marrin diplomėn gjatė verės 2005, do tė fusin nė zarf vėrtetimin me nota, me notat e tė gjitha viteve dhe tė semestrit nė vazhdim, pra tė vitit tė 1, 2, 3 dhe semestrit tė I tė vitit tė 4. Kėta studentė, sapo tė marrin nė dorėzim dėftesėn e pjekurisė nga shkollat e mesme shqiptare pėrkatėse, duhet nė mėnyrė tė detyrueshme tė dėrgojnė origjinalin nė ambasadė, si dhe 2 fotokopje TĖ PLOTA, siē shpjegohet nė vijim, brenda datės 20 korrik 2005 dhe jo mė vonė, ndryshe do tė skualifikohen, pavarėsisht nga faza ku mund tė ketė arritur aplikimi i tyre.
ShPIEGIMI*: I korrespondon kėtyre rretheve: Tiranė, Durrės, Kavajė, Peqin, Elbasan, Gramsh, Librazhd, Bulqizė, Mat, Krujė, Kurbin, Pogradec, Korēė, Devoll dhe Kolonjė.Vendbanimi pėrcaktohet nga rrethi i cili ka lėshuar pasaportėn e studentit.
KUJDES: TITULLI I STUDIMIT DUHET PATJETĖR TĖ JETĖ:
ORIGJINALI, i firmosur dhe i vulosur nga Drejtoria Arsimore e Rrethit dhe nga Ministria e Arsimit;
PO KY ORIGJINAL, i pėrkthyer nė italisht nė ēdo pjesė tė tij, pėrfshirė pėrkthimin e konfirmimeve me firme e vulė tė Drejtorisė Arsimore tė Rrethit dhe tė Ministrisė sė Arsimit, mė pas i noterizuar te noteri dhe nė fund i legalizuar nė Ministrinė e Jashtme shqiptare;
Vetėm pasi ky origjinal tė jetė vulosur nė Drejtorinė Arsimore tė Rrethit dhe nė Ministrinė e Arsimit, tė jetė pėrkthyer, tė jetė noterizuar dhe nė fund tė jetė legalizuar nė Ministrinė e Jashtme shqiptare, DUHET T’I BĖHEN 2 (DY) FOTOKOPJE TĖ PLOTA, TĖ TĖ GJITHA FLETĖVE, ku tė pėrfshihen saktėsisht: *fotokopja e plotė e dėftesės pėrfshirė dy vulat dhe firmat tė Drejtorisė Arsimore tė Rrethit dhe tė Ministrisė sė Arsimit, *pėrkthimi i dėftesės, *noterizimi te noteri dhe *vula e legalizimit nė Ministrinė e Jashtme shqiptare, pra me pak fjalė, TĖ 2 FOTOKOPJET DUHET TĖ JENĖ TĖ PLOTA DHE TĖ PĖRFSHIJNĖ ĒDO FLETĖ QĖ KA LIDHJE ME “dėftesėn e pjekurisė” apo vėrtetimin zėvendėsues pėr ata qė e kanė humbur kėtė dėftesė ose me “vėrtetimin me nota”, pėr ata qė frekuentojnė akoma vitin e katėrt tė shkollės sė mesme.
3. 1 (Njė) fotokopje e dy faqeve tė para tė pasaportės.
4. 2 (Dy) fotografi me ngjyra, format si pėr pasaportė.
5. Nėse dispononi, certifikatė tė njohjes sė gjuhės italiane + 2 (dy) fotokopje tė thjeshta
tė lėshuara nga kėto Universitete Italiane: Perugia, Roma Tre, Siena.
MBI ZARF:
Duhet tė shkruhen qartė dhe ME GĖRMA TĖ MĖDHA:
Emri dhe mbiemri i studentit;
Universiteti, fakulteti, dega;
Adresa e saktė ku banoni, numėr telefoni fiks (jo celular);
Pėr ata qė e kanė mbaruar tė mesmen MESATARJA E SAKTĖ e tė katėr viteve.
Pėr ata, tė cilėt ndodhen nė vit tė katėrt: Po kėto tė dhėna qė duhet tė shėnohen mbi zarfin e parė do t’i shkruani edhe mbi zarfin e dytė, kur tė dėrgoni dėftesėn e pjekurisė nė origjinal sė bashku me 2 (dy) fotokopjet e plota tė tė gjitha fletėve, siē e shpjeguam mė lart, duke mos harruar tė shtoni PATJETĖR EDHE MESATAREN E PĖRGJITHSHME TĖ TĖ KATĖR VITEVE. Kujtojmė se zarfi i dytė duhet tė mbėrrijė nė ambasadė dorazi nė sportel, ose me postė nė adresėn qė iu dhamė mė sipėr brenda datės 20 korrik 2005.
Pėr ēdo rast, po ju japim edhe adresėn e internetit tė ambasadės: www.ambitalia-tirana.com
Kėrkesave, tė cilave do t’u mungojnė qoftė edhe njė nga elementėt e sipėrpėrmendur, apo qė do tė mbėrrijnė nė Ambasadėn Italianė nė Tiranė pas datės 18 maj, nuk do tė merren parasysh.
Studentėt, tė cilėt kanė vendbanimin e tyre brenda juridiksonit tė konsullatave tė Vlorės dhe tė Shkodrės, duhet t’u drejtohen kėtyre zyrave, tė cilat gjatė ditėve nė vazhdim do tė japin tė gjithė informacionin e nevojshėm.

SHEKULLI- Gazetė nė ShqipėeriKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=251