Kafenetė pėrtej konceptit tė “qejfit”

Data 30-04-2005 6:35:59 | Tema: Lajme


Ēka u duhet studentėve nė Tetovė?

Tetovė, 30 PRILL- Po tė shkoje nė tė gjitha universitetet e botės dhe tė vėzhgoje tė pėrbashkėtat dhe dallimet mes atyre studentėve dhe studentėve nė Tetovė, mund tė kapim rekordin me njė gjė apo nė njė fushė, atė tė “kafeneve”. Kjo gjė nuk ėshtė edhe aq tragjike po tė ishte si njė ndėr veprimtaritė e shumta tjera tė studentėve, si aktivitete kulturore, pėrfshirje nėpėr projekte tė ndryshme, angazhime mė serioze nėpėr shoqata, organizata qė bėjnė veprimtari tė llojllojshme, pjesėmarrja aktive nė proceset politike, ekonomike dhe arsimore.
Nėse mund tė thuhet qė ka diēka negative nė kėtė dukuri, do tė kishim tė drejtė, sepse shumica e studentėve janė tė mbėrthyer me kėtė ide, gjegjėsisht ideja e kafesė pėr ta ėshtė mė tepėr se kafe, ngase nėse nuk gabohemi, rreth 70 pėr qind tė kohės studentėt e kalojn nė to.Kjo del tej konceptit “qejf “, pikėrisht kjo ia jep pamjen e njė fenomeni jo normal nė aspektin zhvillimor. Mund tė thuhet se kafeja si pjesė e disa aktiviteteve tjera tė cilat janė mė prioritare pėr studentėt ėshtė njė dukuri e “shėndoshė” nė aspektin social.

Mirėpo, kafenetė si ide nė vete, s’besojė se gabohemi, po ta quajmė parregullsi shoqėrore, sidomos pėr studentin. Njė kafe tė qetėson, tė kthen vullnetin pėr tė pėrballuar ditėn dhe strestet mė me qetėsi, por ndonjėherė bėhet edhe e tepėrt, kur kalohen kufijtė e normales. (A.I.)
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=277