STUDENT TĖ ISH MJEKSISĖ TĖRHIQEN NGA SHKUPI

Data 04-05-2005 11:50:22 | Tema: Lajme


Studenėt tė kryejnė obligimet, ska probleme me transferin

Shkup, 4 MAJ- Pas protestes sė realizuar nga studentėt e ish-Fakultetit tė Mjekėsisė tė UT-sė tė transferuar nė Fakultetin gjegjės tė Universitetit tė Shkupit, studentėt realizuan njė takim me dekanen e kėtij fakulteti prof. Zhanteva dhe me prodekanėt e fakultetit tė Mjeksisė. Sipas studentėve Ministri Pollozhani, nuk ka marė pjesė pėr shkak gjatė protestės studentėt kanė kėrkuar largimin e ministrit.
Edhe pse ishtė paraparė qė me marrėveshje ndėrministrore tė transferohen atje 109 student, numri i tė interesuarve pėr t’i vijuar studimet nė “Shėn Kirili dhe Metodi” ka mbetur 40.
Studentėt kanė akuzuar Ministrin dhe Dekanatin e fakultetit, pėr shkakin e tėrheqjes sė studentėve.


“Kemi mbetur vetėm 33 studentė nga drejtimi Mjekėsi e Pėrgjithshme dhe 10 nga drejtimi i Stomatologjisė qė po bėjmė pėrpjekje vetmohuese pėr tė qenė student i mjekėsisė i Universitetit tė Shkupit”, deklaroi Nimetulla Limani, student i transferuar nė kėtė universitet.
Gjatė njė takimi i cili ėshtė realizuar pas protestės nė mes dekanes sė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe studentėve nė njėrin nga amfiteatrot e kėtij fakulteti, studentėt mėsuan se do tė ngarkohen tė paguajn njė shumė prej 1000 eurosh. Me gjithė dallimin nė pagesė tė studentėve, dekanja u kishte premtuar se do tė keni tė drejta tė barabarta me studentėt e tjerė.
Studenti i transferuar nė Shkup, informoi se dekanja e fakultetit tė mjeksisė, u ka thėnė studentėve se statusi i tyre ėshtė i definuar.
“Ju jeni student tė Fakulteėtit tė Mjekėsisė dhe prej muajit tetor do t’i gėzonin tė drejtat sikurse studentėt e rregullt”.
Po ashtu dekanja Zhanteva u ka thėnė studentėve se nė Qershor do tė organizohen afate pėr t’u nėnshtruar provimeve dhe se i tėrė transferi ėshtė realizuar duke u bazuar nė nenin 198 pėr Arsim Sipėror.
Ministria e Arsimit i quajti tė pa baze dhe qesharaka deklaratat e studentėve tė fakultetit tė Mjeksisė, tė cilat fajin pėr tėrheqja tė disa studentėve e kėrkojnė tė Ministri. “Mos ndoshta duan qė Ministri tė filloj tė jap provime pėr studenėt”, deklaroi burim i Ministrisė sė Arsimit, i cili deshi tė mos i pėrmendim emrin.

Nga:Halit AJDINI
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=283