BISEDĖ ME DEKANIN E FAKULTETI EKONOMIK TĖ USHT-SĖ

Data 17-05-2005 13:12:23 | Tema: Lajme


ALIU: “FAKULTETI EKONONIK I USHT-SĖ ME STANDARDE EVROPIANE”

Tetovė, 17 MAJ- “Fakulteti Ekonomik i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, ēdo ditė e mė shumė avancohet nė aspektin akademik dhe profesional duke pėrgatitur studentė tė mirėfilltė pėr tregun vendor dhe atė global. Zhvillimi i Fakulteti Ekonomik bėhet konform strategjisė zhvillimore tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės. Kuadri akademik vendor dhe ai nga rajoni tė cilėt janė tė angazhuar nė Fakultetin Ekonomik kanė bėrė qė studentėt e kėtij fakulteti tė jenė nė nivelin e tė gjithė studentėve nė Maqedoni por nė tė shumtėn e rasteve ata janė treguar edhe mė tė pėrgatitur” kėshtu ka deklaruar dekani i fakultetit Ekonomik tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės Doc. Dr. Hamit Aliu, nė bisedėn e realizuar dje ekskluzivishtė pėr revistėn.
Fakulteti Ekonomik pranė USHT-sė, numėron 1519 studentėt, nga ata 1160 studentė janė aktivė. Kushtet janė nė pėrmirėsim e sipėr. Dekani Aliu thotė se ndihma e Qeverisė dhe e fondacioneve tė ndryshme tė dedikura pėr arsmin sipėror nė Maqedoni, do tė pėrshpejtonin avancimin e mėtutjeshėm jo vetėm tė fakultetit ekonomik, por nė pėrgjihtėsi tė Univeristeti Shtetėror tė Tetovės.
Dekani i fakultetit Ekonomik sqaroi se nė fakultetin qė udhėheq ai, kuadrot janė tė zgjedhur nga kėshilli arsimoro-shkencor, nė bazė tė konkursit dhe bashkpuntorėt nga Universitetet e Prishtinės, Tiranės dhe Shkupit i ka zgjedhur kėshilli arsimor i kėtyre Universiteteve.
“Bashkėpunimi istitucional me Universitetet e rajonit ėshtė nė nivel tė lartė. Kėshilli arsimor i Universitetit tė Prishtinės, Tiranės dhe Shkupit, kėrkesės sonė janė pėrgjigjur duke na dėrguar profesor mė tituj tė lartė shkencor dhe tė dėshmuar nė praktik. Person juridik nė USHT, ėshtė vetė USHT-ja qė do tė thotė se vetėm instucioni i ka meritat pėr suksesin ose mossuksesin e fakulteti ose katedrės. Pėr kėtė shkak ne kemi kėrkuar qė institucioni pėrkatės tė zgjedh profesorėt pėr tė cilėt ne kishim nevojė. Kjo ka bėrė qė studenėt tanė tė jėnė tė pregatitur pėr tregun evropian dhe vendor”, tha Aliu.
Zgjedhja e dekanėve kėtė vit akademik, nė bazė tė konkursit ka kėrkuar edhe plan-program tė punės katėrvjeēare si kusht pėr tė konkuruar pėr kėtė detyrė.
“Pėrveē kushteve tjera tė cilat i plotėson plan-programi zvillimor, tė cilin e paraqita unė nė konkurs, ka tė bėjė krykėput me zhvillimin e fakultetit nė bazė tė standardeve evropiane dhe nė bazė tė procesit tė Bolonjės. Zhvillimi i ekonomikut do tė jetė gjithmonė nė pėrputhje me zhvillimin e Universiteti Shtetėror tė Tetovės. Aktiviteti im nė kėtė detyrė do tė jetė i fokusuar nė krijimin e ksuhteve sa mė tė mira tė studentėve dhe profesorėve, qė procesi akademiko arsimor tė ecė pėrpara”, sqaroi Hamit Aliu.
Stafi akademik i fakulteti ekonomik, numėron 24 profesorė, tė gjithė me pėrgatitje nga docent lartė.
“Nė bazė tė ligjit pėr arsimi sipėror, magjistrat nuk kanė tė drejtė tė jenė bartės sė lėndės. Ne kemi respektuar ligjin dhe kemi kuadrot me profesionale nga vendi dhe nga shtetet fqinje”, u shreh nė bisedėn pėr Fakti-n, dekani i fakultetit ekonimik.
Procesi i Bolonjės nė fakultetin ekonomik, aplikohet nė dy vitet e para, ky proces nga viti i ardhshėm akademik do tė aplikohet edhe nė vitet e treta dhe tė katėrta.
“Procesi i Bolonjės ėshtė duke u aplikuar pėr mrekulli nė dy vitet e para, kėshtu qė stafi ka pėrgatitur projekt pėr aplikimin edhe nė vitet e treta dhe tė katėrta. Sistemi i kredive ėshtė njė sistem shumė i pėrshtatshėm pėr studenėt si nė aspektin akademik ashtu edhe nė atė profesoinal”, shpjegoi Hamit Aliu.
Puna qė bėnė stafi i faklutetit ekonomik dhe angazhim i studentėve kanė dhėnė rezultatet e para.
“Studenėt tanė janė dėshmuar nė shumė vende, poashtu edhe nė vendin tonė nė krahasim me tė gjihtė studentėt e Universiteteve ekzistuese nė Maqedoni. Kjo na bėnė tė besojmė se puna e pėrbashkėt qė bėnė stafi dhe studentėt duhet tė vazhdoj me pėrkushtimin mė tė madh qė nesėr tė gjithė tė jenė faqebardhė”, u shpreh Aliu.
Qėllimi i fakulteti ekonomik dhe i USHT-sė nė pėrgjithėsi, sipas Aliut, ėshtė pėrgatitja e studenėtėve pėr tregun evropian, i cili pėr njė kohė shumė tė shkurtėr do tė jetė i hapur pėr tė gjithė studenėt nga Maqedonia.”Fakulteti ekonomik, pėrgatit kuadėr pėr tregun global, i cili sė shpejti do tė jetė realitet pėr tė gjithė, pa marė parasyshė se kurrė Maqedonia do tė jetė anėtare e Bashkimit Evropian”, tha nė fund tė bisedės pėr revistėn, dekani i Fakuletit Ekonomik Hamit Aliu.

Nga: Halit AJDINI

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=321