E ARDHMJA E FAKULTETIT TĖ GAZETARISĖ NĖ PIKĖPYETJE

Data 20-05-2005 5:28:07 | Tema: Lajme

Fakulteti i Gazetarisė “Faik Konica” s'do tė ketė licencė

PRISHTINĖ, 20 MAJ- Edhe pse vitin e kaluar MASHT-i i kishte dhėnė licencėn Fakultetit tė Gazetarisė “Faik Konica” vetėm pėr vitet e dyta dhe tė treta, zyrtarėt e fakultetit patėn marrė vendim tė njė anshėm dhe pranuan 50 studentė, pėr t’i ndjekur mėsimet nė lėmin e gazetarisė. Vendimi nė fjalė mund tė ndikoi negativisht nė tėrė procesin e licencimit tė kėtij institucioni. Ndryshe nga ajo qė tuhet nė MASHT, se ende nuk jan tė plotėsuara kushtet pėr licencė, dekani i gazetarisė, Ramiz Kelmendi, u premton studentėve qė tė “flenė dath” sepse do ta fitoj licencėn.

Fakulteti i Gazetarisė “Faik Konica” vitin e kaluar pat fituarlicencėn vetėm pėr vitin e dytė dhe tė tretė, por kėtij institucioni nuk i ishte dhėnė e drejta pėr tė regjistruar studentė tė rinj. Ndryshe nga vendimi i atėhershėm i MASHT-it, vitin e kaluar “Faik Konica” u pasurua edhe me 50 studentė. Vendimin e njė anshėm qė kishin marrė drejtuesit e Fakultetit pėr tė pranuar studentė, zyrtari i lartė pėr Arsim Privat nė MASHT, Fehmi Krasniqi, e cilėson si tė gabueshėm dhe njėkohėsisht edhe mjaft tė rrezikshėm. “Kjo mund t’i dėmtoi vetėm prindėrit dhe studentėt tė cilėt janė regjistruar nė shkolla jo tė licencuara, pa i marrė parasyshė pasojat qė mund t’i kenė nė tė ardhmen” tha Krasniqi. Ndryshe nga pohimet e zyrtarit tė MASHT-it, dekani Ramiz Kelmendi pėrkujton se studentėt nė vitin e kaluar janė regjistruar me dėshirė dhe me pėlqimin e prindėrve tė tyre. Ai mendon se fakulteti tė cilin drejton, i ka pėrmbushur tė gjitha kushtet pėr t’i ofruar studentit njė cilėsi tė duhur nė mėsim. “Unė pres qė kjo shkollė tė licencohet nė kėtė vit. Nese nuk ndodhė kjo, ne do tė ankohemi nė instancat mė tė larta, madje edhe nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės” tha dekani, Ramiz Kelmendi.Pas aplikimit nė kėtė vit nė MASHT, qė edhe Faik Konica tė ketė licencė tė plotė dhe pa kufizime, problem serioz do tė paraqes regjistrimi i 50 studentėve nė vitin e kaluar pa tė drejtė pėr ta bėrė kėtė. Kjo mund tė ndikoi negativisht nė tėrė procesin e licencimit tė kėtij institucioni.

Nga: Besnik KRASNIQI
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=329