Tė gjitha ndryshimet do tė bėhen nė emėr tė Kartės sė Bolonjės

Data 07-07-2005 5:39:47 | Tema: Lajme


Filologjiku nė Tiranė, gati heqja e stazhit

Tiranė, 7 KORRIK- Fakulteti i Historisė dhe i Filologjisė nė Tiranė ka kėrkuar heqjen e stazhit (ripėrsėritjes sė vitit nga studenti, kur ai mbet nė njė numėr tė caktuar provimesh). Kreu i tij, dekani Gjovalin Gruda, e ka pėrshėndetur nismėn e Fakultetit Ekonomik tė kryeqytetit, i cili deklaroi njė javė mė parė heqjen e stazhit pėr tė gjithė studentėt. Por Filologjiku nuk ka ndėrmend tė pėrsėrisė sherrin e sikletshėm qė shpėrtheu mes dekanit tė Ekonomikut, Dhori Kule, dhe rektorit tė Universitetit tė Tiranės, Shezai Rrokajt. Ky i fundit deklaroi nė media se nuk e njihte heqjen e stazhit nė Fakultetin e Ekonomisė pėr sa kohė qė kėrkesa pėr njė gjė tė tillė nuk kalonte mė parė nė Senatin e Universitetit. “Sipas rregullave”, - tha Rrokaj.


Gruda theksoi dje pėr gazetėn se ka ndėrmend tė ndjekė tė gjitha procedurat pėr tė shpallur heqjen e stazhit. “Vendimin e Kėshillit tė Fakultetit, qė do tė dalė sė shpejti, do t’ia nisim Senatit tė Universitetit dhe mė pas Ministrisė sė Arsimit”.
***
Arsyeja kryesore qė favorizon heqjen e stazhit te Filologjiku (ku vitin e kaluar humbėn vitin dhjetėra studentė, 100 vetėm nė sistemin part-time) ėshtė, sipas dekanit, Karta e Bolonjės. Nė tė cilėn thuhet se tė mėsuarit nė shkollė tė lartė mund tė zgjasė gjatė gjithė jetės. “Ne do tė respektojmė detyrimet e kėtij dokumenti dhe njė ndėr to ėshtė heqja e stazhit”, - tha ai. Shqipėria e ka nėnshkruar Kartėn e Bolonjės nė shtator 2003, nė Berlin, duke u zotuar ta pėrdorė formulėn e saj nė sistemin e arsimit tė lartė.
Dekani i Fakultetit tė Ekonomisė, ku njė vit mė parė mbetėn 730 studentė, pati mė shumė arsye pėr tė kėrkuar heqjen pėrsėritjes sė vitit akademik nga studentėt mbetės, pėrveē Bolonjės. “Kemi vėnė re se kėta studentė kthehen nė shkollė mė tė dobėt pas pėrsėritjes sė njė viti, sepse shkėputen nga fakulteti, rreziku i daljes nė stazh ėshtė njė vatėr pėr korruptimin dhe tensionimin e pedagogėve”, - kėto, sipas Kules, ishin arsyet mė tė forta.
***
Sipas Gjovalin Grudės, nga heqja e stazhit, qė pritet tė marrė firmėn sė shpejti, do tė pėrfitojnė vetėm studentėt e vitit tė parė dhe ata qė do tė hyjnė mė vonė nė shkollė tė lartė. Studentėt e tanishėm nuk pėrfitojnė nga rregulli i ri. “Ndryshimi vjen bashkė me ndryshimet e programeve mėsimore, kurrikulat e reja. Meqė ato vlejnė pėr studentėt qė hyjnė nė shkollė nė tetor 2005 dhe mė pas, edhe heqja e stazhit vlen vetėm pėr ta. Pėr tė tjerėt, ne do tė punojmė sipas programeve tė vjetra mėsimore”, - tha ai.
Por jo tė gjithė dekanėt e Universitetit tė Tiranės janė pro heqjes sė stazhit. Ai i Fakultetit tė Shkencave tė Natyrės deklaroi pėr median disa ditė mė parė se ishte kundėr. “Nuk mendoj se ėshtė e arsyeshme qė njė student mbetės nė disa lėndė tė lejohet tė vazhdojė vitin tjetėr”, -tha Lluka Puka.

Te Bujqėsori
Pa stazh, por mė shtrenjtė
Rreth njė muaj mė parė, rektori i Universitetit Bujqėsor tė Tiranės deklaroi pėr gazetėn se kėtė vit do tė hiqej stazhi. “Nuk do tė ekzistojė mė koncepti “student mbetės”, - tha asokohe Velesin Peēuli. Por formula e tij pak e ndryshme. “Vėrtet qė nuk mund t’i detyrojmė studentėt me ligj tė mbarojnė shkollėn e lartė pėr tre vjet, por mund ta bėjmė kėtė me forma tė tjera. Pėr shembull, me rregulla financiare. Unė do tė propozoj qė studentėt e Bujqėsorit, qė do t’i zgjasin studimet e larta bazė mė shumė se tre vjet, tė paguajnė taksė disa herė mė tė lartė pėr vitet shtesė”.


Nga:Elda SPAHOKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=467