USHT-ja pėrfundimisht shapli rezultetet e afatit tė parė

Data 09-07-2005 6:05:08 | Tema: Lajme


Kanė aplikuar 1408 kandidiat, janė pranuar 895

TETOVĖ, 9 KORRIK-Universiteti Shtetrorė i Tetovės (USHT) tė premten me njė ditė vonesė ka shpallur rezultatet e studentėve qė konkuruan pėr pranim nė programet studimore dhe numrin e atyre qe u pranuan. Prorektori i USHT-sė Ismail Ahmeti nė njė takim me gazetarėt tha se afati pėr dorėzim tė dokumenteve ka zgjatur katėr ditė qė edhe ėshtė bėrė njė punė profesionale, pas tė cilės mbyllje tė konkursit ekspertėt e USHT, sė u ndanė nė grupe punuese pėr kontroll tė dokumentacionit dhe vlerėsim tė studentėve. “Numri i pėrgjithshėm i studentėve qė konkuruan nė afatin e parė ėshtė 1408, nga tė cilėt janė pranuar vetėm 895 kandidatė. Pėr kanidiatėt qė nuk kanė aritur tė sigurojn indeks nė afatin e parė, do tė ketė aft tė dytė tė regjistrimit nė shtatorė” njoftoi Ahmeti.


Nė fakkultetin juridik kanė konkuruar gjithsej 397 kandidatė kurse prej tyre u pranuan vetėm 248, nė atė ekonomik konkuruan 257, kurse janė pranuar 209 knadidatė.
Kėto janė dy nga fakultetet mė tė frekuentuar tė usht-sė.
Nė fakultetin e shkencave humane dhe arteve i cili ėshtė i ndarė nė disa programe studimore si Pedagogji Psikologji, kanė konkuruar 253 studentė prej tyre janė pranuar vetėm 61. gjuhė angleze konkuruan 143 nga tė cilėt u pranuan vetėm 67. programi studimor i gjuhėve- nė kėtė rast asaj maqedone, konkuruan 64 kandidatė prej tė cilėve u pranuan 57.
Kriteret pėr vlerėsimin e notave tė kanidiatėve kanė qenė tė bazuara nė dy pika ai i notave dhe katėr lėndė profesionale dhe dy tė tjera si gjuha amtare dhe e huaj.
Nga vlerėsimet e pėrgjithshme kriteri ka qenė pėrmbushje e 70 pikėshit tė nevojshėm.
Nė qendrėn politeknike gjithsej konkuruan nė dy programe studimere, pra ajo e ushqimm bujqėsi konkuruan 26 kandidatė prej tė cilėve tė gjithė u pranuan, kurse nė rrug infrastrukturė dhe ndėrtimtari konkuruan 52 kandidatė vetėm 42 u pranuan.
Sa iu pėrket ankesave zotri memeti tha se nuk kemi pranuar edhe shum ankesa, por kanė qenė vetėm 5 ankesa brenda 24 orėve, u tha mes tjerash nė takimin me me gazetarėt qė realizoi USHT.

Nga:Xhevahir NEZIRIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=471