Universiteti Bujqėsor i Tiranės

Data 21-07-2005 1:32:08 | Tema: Lajme

Ēfarė duhet tė studioni pėr t’u bėrė inxhinierė agrarė ?


Tiranė, 21 KORRIK- Tre data ka propozuar Universiteti Bujqėsor i Tiranės pėr konkurset e sivjetshme. Nė 3 shtator do tė masin mes tyre forcat ata qė duan tė bėhen ekonomistė agrarė, nė 5 shtator ata qė duan tė diplomohen pėr inxhinieri pyjesh, mjekė veterinerė dhe inxhinier pėrpunim druri dhe njė ditė mė vonė, nė 6 shtator ata qė duan tė diplomohen pėr inxhinieri agrare, agromjedisi dhe agroushqimore. Mijėra do tė konkurojnė, por kuotat e pranimit nė UBT kėtė vit do tė jenė rreth 1 700.

Pėrveē datave tė konkurseve, programin pėr konkurset e pranimit pėr diplomėn e inxhinierit agrar, pėr tė gjitha degėt e saj. Sot botohet programi special, nesėr ai i formimit tė pėrgjithshėm.


Universiteti Bujqėsor i Tiranės
Tė gjitha datat e konkurseve
3.09.2005
“Ekonomist Agrar“

05.09.2005
“Mjek Veteriner”, “Inxhinier Pyjesh”, “Inxhinier Pėrpunim Druri”.

06.09.2005
“Inxhinier Agrar”
1. Prodhim Bimor
2. Hortikulturė dhe Mbrojtje Bimėsh
3. Zootekni dhe Biznes Blegtoral
4.Akuakultura dhe Menaxhimi i Peshkimit
“Inxhinier Agromjedisi”
“Inxhinier Agroushqimor”
1. Teknologji Agroushqimore;
2. Vreshtari-Enologji;


Dokumentat pėr regjistrimin nė konkurs:
Fotokopje e noteruar e dėftesės sė pjekurisė sė shkollės sė mesme ose e diplomės, kur konkuron pėr degė tė dytė.
Kėrkesa e kandidatit pėr degėn qė dėshiron tė studiojė.
Vėrtetimi nga komisioni mjeko-ligjor pėr gjendjen shėndetėsore.
Ēertifikata e lindjes me fotografi tė vulosur.
2 copė fotografi pėr dokumenta.PROGRAM I KONKURSIT TĖ PRANIMIT TĖ STUDENTĖVE
Inxhinier Agrar: Prodhim Bimor
Inxhinier Agrar: Hortikulturė dhe Mbrojtje Bimėsh
Inxhinier Agrar: Zootekni dhe Biznes Blegtoral
Inxhinier Agrar: Akuakulturė dhe Menaxhim Peshkimi

(Pjesa e Formimit special)

BIOLOGJIA 9
• Drita si burim i energjisė pėr jetėn.Fotosinteza.Fazat dhe roli i Fotosintezės.Kloroplastet dhe kromoplastet.F. 50-58.
• Bimėt me farė, ndėrtimi dhe funksionimi kryesor i tyre.Bimėt farėzhveshura dhe farė veshura.Ndėrtimi i bimėve,gjethja, kėrcelli, rrėnja,fara dhe frytet. Modelet e zhvillimit tė bimėve.
• Bazat materiale e trashėgimisė. ADN dhe ARN. Kodi gjenetik e sintezės e proteinave.
• Transkriptimi dhe translatimi. Modeli i operonit.F.59-69
• Energjia dhe reaksionet kimike.Enzimat dhe funksioni i tyre. Frymėkėmbimi qelizor.
• Prodhimi i energjisė pa oksigjen. F.37-49.
BIOLOGJIA 10
• Probleme tė ruajtjes sė mjediseve ekologjike.Roli i njeriut nė biosferė.Ndotja e mjedisit dhe ruajtja e tij. Ndotja e tokės,ujit dhe atmosferės. F.194-196.
• Ē’ėshtė lloji, izolimi i riprodhuar.Mėnyrat e mundshme tė formimit tė llojeve.Formimi alopatrik dhe simpatik i llojit.F.167-170
• Kuptimi pėr evolucionin dhe provat e tij. Provat paleontologjike,anatomike,embriologjike,biokimike dhe gjenetike.Teoritė e evolucionit tė botės sė gjallė.F. 145-159.
• Popullata. Fenotipike,gjenotipike dhe alelike nė popullatė.Faktorėt qė ndryshojnė ekulibrin nė popullatė,mutacionet,migrimet,drifti i gjeneve, rekombinimet dhe pėrzgjedhja. F. 160-166.
• Trashėgimia dhe ndryshueshmėria. Analiza e kryqėzimeve.Trashėgimia e njė e disa tipareve. Lidhja e gjeneve dhe kryqkėmbimi.Ndryshueshmėria modifikuese dhe mutacionale.Analiza gjenealogjike.Trashėgimia e tipareve lidhur me seksin.
Koncepti klasik dhe i sotėm i gjenit. F. 125-144.
BIOLOGJIA 11
• Formimi i tokės bujqėsore dhe shtresat pėrbėrėse tė saj.Struktura e tokės dhe roli i saj nė jetėn e gjallesave. Faktorėt biologjike nė formimin e tokėss dhe pjellorija e saj.Roli i mikrogjallesave, kafshėve dhe bimėve nė formimin dhe pjellorinė e tokės.F.117-140.
• Roli i plehėrimit pėr rritjen e prodhimit. Kuptimi pėr plehrat dhe plehrimin.Sistemi i pėrdorimit tė plehrave.Ligjet e plehėrimit.F.149-151.
• Pėrmirėsimi gjenetik i bimėve.Pėrzgjedhja e bazės nė riprodhimin vegjetativ.Pėrmirėssimi gjenetik me metodėn e hibridizimit seksual.Bioteknologjia” in vitro “ nė pėrmirėsimin e kulturave e llojeve bimore. F. 159-160.
• Mbrojtja e bimėve dhe mjedisit. Luftimi kimik. Lufta biologjike dhe mbrojtja e integruar.Lufta kundėr parazitėve bimorė e barėrave tė kėqija.Fungicidet.Lufta kundėr barėrave tė kėqija.F.166-174.

BIOLOGJIA 12
• Biologjia qelizore.Sinteza dhe fahitja.Prodhimi i lėndėve nė qelizat klorofiljane.Fermentimi dhe prodhimi i energjisė.Metabolizmi qelizor.F.3-22.
• ADN rekombinante dhe bioteknologjia. Teknologjia e AND rekombinante.
Bioteknologjia nė bujqėsi,blegtori,mbrojtjen e bimėve, nės industri dhe mbrojtjen e mjedisit.F.29-63.
KIMIA
■ Ndryshimi periodik i disa vetive tė elementėve kimikė .
Sistemi periodik dhe ndryshimi i rrezes atomike . Vetia reduktuese dhe potenciali i jonizimit . Metalet .Vetitė oksiduese dhe afria pėsr elektronin . Jometalet . Elektronegativiteti dhe karakteri i lidhjes kimike .Ndryshimi periodik i vetive tė oksideve dhe hidroksideve . Kimia 10
■ Jometalet .
Jometalet e grupit VI A . Jometalet e grupit V A . Njohuritė pėrgjithėsuese pėsr jometalet
Kimia 10
■ Tretėsirat
Tretėsirat dhe karakteristikat e tyre . Procesi i tretjes . Pėrqėndrimi i tretėsirave. Njehsime pėr pėrqėndrimin e tretėsirave . Shpėrbashkimi elektrolitik . Acidet ,bazat dhe kripėrat . Kimia 10
■ Ekuilibrat jonike .
Produkti i tretshmėrisė . Ekuilibri nė tretėsirat e elektroliteve tė dobėt . Treguesi hidrogjenor nė tretėsirat ujore . Tretėsat tamponė . Bazat e analizės sė asnjėanėsimit . Dėftuesit e ngjyrosur . Kimia 12
■ Elektrokimia .
Reaksionet redoks . Oksiduesit dhe reduktuesit . Barazimi i reaksioneve redoks . Dukuritė elektrokimike . Elementi galvanik . Potencialet elektrodikė. Aktiviteti i metaleve . Shembuj elektrolize. Rradha e shkarkimit tė joneve .
Kimia 12
■ Termodinamika kimike .
Nxehtėsia e reaksioneve kimike dhe barazimet termokimike . Reaksionet kimike dhe sistemet kimike .Energjia e brendshme dhe ndryshimi i saj nė reaksionet kimike . Entalpia . Ligji i Hess-it . Entropia . Entalpia e lirė .
■ Hidrokarburet .
Alkanet dhe cikloalkanet . Struktura , emėrtimi , izomeria .Vetitė .Alkenet . Alkadienet .Alkinet . Arenet .
Kimia 9
■ Pėrbėrjet organike me njė grup funksionor .
Alkoolet . Grupi funksionor dhe struktura . Emėrtimi dhe vetitė e alkooleve .Fenolet , struktura , emėrtimi ,vetitė . Eteret , struktura , emėrtimi , vetitė .
Kimia 10
■ Aldehidet dhe ketonet .
Struktura , emėrtimi , vetitė kimike tė aldehideve dhe ketoneve .
Kimia 10
■ Acidet karboksilike dhe esteret e tyre .
Acidet karboksilike . Struktura , emėrtimi , vetitė e acideve karboksilike . Esteret , struktura , emėrtimi , vetitė . Lyrat . Sapunet.
Kimia 10
■ Aminat , tioalkoolet , tioeteret .
■ Aminoacidet dhe proteinat .
Struktura, ndėrtimi dhe vetitė e tyre .
Kimia 10
■ Karbohidratet
Monosakaridet , oligosakaridet, polisakaridet
Kimia 10
■ Grupet funksionore dhe mekanizmat e reaksioneve organike .
Kuptimi i grupit funksionor . Klasifikimi i reaksioneve organike . Reaksionet e zėsvendėsimit radikalar . Reaksionet e adicionit tė polimerizimit , reaksionet e eleminimit . Reaksionet e zėvendėsimit nukleofilik. Reaksionet e oksidimit dhe tė reduktimit. Kimia 11
■ Grupe substancash organike natyrore .
Izoprenoidet .Substancat ngjyruese natyrore . Vitaminat. Hormonet . Antibiotikėt . Kimia 12
■ Substancat makromolekulare sintetike dhe natyrore .
Ndėrtimi i substancave makromolekulare . Polimerizatet . Kaucuku natyror dhe sintetik . Polikondensatet . Poliaduktet . Nukleoproteinat dhe acidet nukleike . Enzimat . Kimia 12

FIZIKA
• Rrjedhja e qėndrueshme e njė lėngu ideal (10,14)
• Ligji i Bernulit pėr rrjedhjen e qėndrueshme tė njė lėngu ideal. (10,15)
• Veēori karakteristike tė gjendjes sė lėngut (14,90)
• Shtresa sipėrfaqėsore e lėngut dhe tensioni sipėrfaqėsor (14.2)
• Dukuri nė kufirin e njė lėngu (14,3)
• Kapilariteti dhe zbatimet e tij.(14,4)
• Gazet dhe modeli i gazit ideal.(12,1)
• Ekuacioni themelor i teorisė molekulare kinetike tė gazeve (12,2)
• Temperatura dhe matja e saj (12,3)
• Ekuacioni i pėrgjithshėm i gjendjes sė gazeve (12,5)
• Ligjet e veēanta tė gazeve (12,8,9)
Fizika 3
• Elektrolitet dhe pėrcjellshmėria jonike e tyre (21,1)
• Elektroliza dhe ligjet e saj 921,2)
Fizika 4
• Fluksi i dritės, intensiteti i dritės.Ndriēimi. (36.1)
• Ligjet e ndriēimit (36,2)
• Rrezatimi i trupit tė zi.Hipoteza e plankut.(37,1)
• Spektret e rrezatimit dhe tė pėrputhjes sė dritės.(37,80
• Radioktivitet natyrore e artificiale dhe ligji i zbėrthimit radioaktiv.(39.3)
• Pėrdorimi i izotopeve dhe rrezatimeve radioaktive.Njohuri pėr dozėn nga rrezatimi (39,13)
MATEMATIKA
Matricat, pėrcaktorėt dhe sistemet.
• Kuptimi i matricės, veprimet me matricat. Shuma e dy matricave, kuptimi i pėrcaktorit.Vetitė e tij. Matrica e anasjelltė.Sistemet e ekuacioneve lineare.Formula e Kramerit. Metoda e Gausit pėr zgjedhjen e sistemeve tės ekuacioneve lineare.
Matematika 4,2.
Analiza matematike.
Limiti i funksionit kur x →a dhe x → ∞. Disa limite tė rėndėsishme.Vazhdueshmėria e funksionit.Veprimet me funksionet e vazhdueshme.Vazhdueshmėria e funksioneve elementarė, kuptimi i derivatit tės funksionit.Vazhdueshmėria e funksioneve.Kuptimi gjeometrik i derivatit.Tabela e derivative,rregullat e derivimit. Derivati i funksionit tė pėrbėrės.Monotonia, ekstremimet, pėrkulshmėria, pikat e infleksionet . Variacioni dhe grafiku i funksionit .Kuptimi i funksionit primitiv.Integrali i pėrcaktuar dhe vetitės e tij. Metodat e integrimit.

Nga:Elda SPAHOKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=483