NĖ OHĖR VETERINARIA NĖ QENDĖR TĖ VĖMENDJES

Data 04-09-2005 6:24:55 | Tema: Lajme

Veterinaria si njė hallkė e rėndėsishme e shoqėrisė

OHĖR, 3 Shtator - Nė organizim tė Fakultetit pėr mjekėsi veterinare pranė Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodi" dhe nė bashkėpunim me Zyrėn pėr ndihmė teknike dhe kėmbim tė informative pranė Komisionit Evropian dhe Federatės sė veterinarėve tė Evropės, prej dej ka filluar semnari rajonal nė Ohėr emėrtuar "Clinica Veterinaria" dhe do tė vazhdoj deri mė 7 Shtator.
Seminaritn e hapi ministri i Arsimit dhe i Shkencės Aziz Pollozhani, ndėrsa mes tė ftuarve qė marrin pjesė ishin edhe ministri i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Ekonomisė sė Ujėrave, Sadulla Duraku dhe rektori i Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodij" nga Shkupi, Gjorgji Martinovski.

Nė kėtė seminar marrin pjesė mė shumė se 400 mjekė veterinarė nga Shqipėria, nga Bullgaria, nga Rumania, SMZ-ja, Bosnja e Hercegovina dhe Kroacia, si dhe nga disa vende tė reja tė BE-sė, mes tė cilave edhe nga Sllovenia dhe Hungaria.

Qėllimi i kėtij seminari, ėshtė promovimi I edukimit tė veterinarėve si njė nga hallkat mė tė rėndėsishme pėr pėrparimin e profesionit tė veterinarisė, si dhe njohjen e veterinarėve nga rajoni mė i gjerė me legjislativėn evropiane nė kėtė sferė

Nga: Halit AJDINIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=552