Universitetit tė Prishtinės nė shtator i shtohen edhe 4039 studentė

Data 12-09-2005 5:47:28 | Tema: Lajme

Tė hėnė shpallet konkursi i ri nė UP

PRISHTINĖ, 12. SHTATOR- Nė Universitetin e Prishtinės nė afatin e vjeshtės do tė regjistrohen mbi 4 mijė studentė, duke e ngritur pėr herė tė parė nė dhjetė mijė numrin e brucoshėve, qė nga pas lufta, kanė pohuar burime nga UP-ja dhe ministria e Arsimit. Poashtu pėrherė tė parė kėtė vit do tė pranohet edhe njė numėr i studentėve tė rregulltė me vetfinancim, por qė kostoja e saj do tė jetė mė e ulėt se e atyre qė do tė regjistrohen me korrespodencė.


Ndėr prioritetet e Kėshillit Drejtues ishte edhe shpallja e konkursit pėr pranimin shtesė tė studentėve nė UP.
Mė nė fund, kjo u arrit nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė. Universiteti i Prishtinės i pat dėrguar njė shkresė MASHT-it ku kėrkohej qė tė shqyrtohej mundėsia pėr numėr shtesė tė studentėve. Andaj MASHT-i pas shqyrtimit tė kėsaj kėrkese dhe pas shumė analizave tė bėra e mbėshteti plotėsisht kėtė kėrkesė. “MASHT-i e ka analizuar dhe shqyrtuar dhe nė parim e ka mbėshtetur plotėsisht kėrkesėn me disa vėrejtje tė vogla dhe sugjerime”, tha Bekim Toēani, shef i kabinetit tė Ministrit. Ai tha se nė kėtė numėr shtesė tė studentėve pėrfshihen tri kategori: numrin shtesė tė studentėve tė, me korrospodencė dhe studentėt me vetfinancim. Sipas Toēanit, edhe mė heret kur ėshtė kėrkuar numri shtesė, Ministri Veliu ka kėrkuar qė tė shqyrtohen njesitė akademike dhe fakultetet, pas analizave qė ata i kanė bėrė pėr kapacitetin absorbues tė bėhet njė lloj balanci mes kapaciteteve hapėsinore dhe buxhetore. Sipas kėrkesės qė ėshtė bėrė nga UP-ja “MASHT-i ka mbėshtėtur dhe e ka pranuar numrin 4.039 sa ka kėrkuar udhėheqja e Universitetit tė Prishtinės”, thotė shefi i kabinetit tė Ministrit.

Se ditėn e hėnė do tė shpallet konkursi pėr regjistrim tė studentėve shtesė, kėtė e bėri tė ditur Ibrahim Gashi nga zyra pėr informim e Rektoratit. Ai tha se pas shumė analizave tė bėra nga UP-ja, mė nė fund ėshtė arritur pėrfundimi, qė tė pranojė edhe kėtė numėr tė studentėve 4039. Ky ėshtė numri gjithėpėrfshirės. Kėtu do tė pėrfshihen edhe studentėt nga Kosova Lindore, ku kanė 140 vende, studentėt nga Mali i Zi 23 dhe minoritetet 80-tė. Studentė tė rregulltė do tė jenė 1.409, me korrospondencė 1.334, dhe 1.296 me vetfinancim. Semestri pėr student tė rregulltė ėshtė 60 euro, 350 me korrospodencė, ndėrsa pėr ata me vetfinancim studentė tė rregulltė -250 euro.

Nga:Arton Gashi


Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=565