Universiteti Shtetėror i Tetovės

Data 27-09-2005 10:16:05 | Tema: Lajme


Ulen ēmimet e tarifave , evitohen protestat studentore

Tetovė, 27 SHTATOR- Studentėt e huaj dhe ato vendas nė Universitetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) tė cilėt janė nė vitin e tretė dhe tė katėr tė studimeve nuk do tė paguajnė sipas tarifave tė reja pėr participim, por do paguajnė shuma mė tė ulta. Kėtė vendim e ka sjellė rektorati i USHT-sė pas kėrėksave tė komsionit studentorė, tė cilėt paralėjmarun edhe proetsta nėse rektorati nuk vendos pėr uljen e ēmimeve tė semstrave nga 1500 nė 400 euro pėr studentėt e huaj, dhe nga 600 nė 400 euro pėr studentėt vendas. Rektori i USHT-sė Nexhebdin Behadini konfirmoi se rektorati ka gjetur zgjidhje fatlume pėr studentėt e huaj dhe vendas tė viteve tė treta dhe tė katėrta.

Megjithatė rektori nuk pranoi tė kumtojė tarifat e reja pėr tė cilat duhet ti paguajnė studentėt pas ndryshimit tė regullores pėr ēmimet e semstrave.
“Konform kėrkėsės sė studentėve dhe qėndrimit tė rektoratit dhe senatit tė USHT-sė ėshtė gjetur njė zgjidhje pėr studentėt” tha Behadini.
Komsioni studentorė i pėrbėrė nga studentė tė huaj dhe venas nė USHT njoftoi se pas kėtij vendi tė rektoratit pėrkohėsisht kanė pezulluar organizmin e protstave.
“Ne jemi tė njoftuar me vendimin pėr ulje tė ēmimeve pėr partixipim nga ana e rektoratit, por duke pasur parasyshė se kėtė vendim ne nuk e kemi nė formė zyrtare ne konisedojmė se pėr momentin nuk ka aasgjė tė re nė plotėsimin e kėrėksės tonė pėr ulje tė ēmimemeve” tha anėtari i kėtij komsioni studentorė Afrim Byqiqi.
Nga ana tjetėr ministri i Arsimit dhe i Shkencės Aziz Pollozhani i cili mori pjesė nė mbledhjen e Senatit tė USHT-sė, u bėri me dije drejtuesve tė universitetit se ēmimin tarifės sė pagesės e vendos vet universiteti, kurse Ministria e Arsimit jep vetėm jep pėlqimin.
“Ēmimet caktohen me pėlqim tė Ministrisė Arsimit, ndėrkaqė universitet pėrcaktojnė vetė tarifėn e pagesės, ju drejtues mund tė lejoni qė edhe falas tė studiojnė studnetėt nėse vendosni ashtu me politikėn e participimit.” tha ministri Pollozhani para rektorit dhe anėtarėve tė Senatit duke shtuar se ministria ka pėrcaktuar vetėm maksimumin qė ėshtė 1 500 euro, ndrėkaqė studnetėt e viteve tė treta dhe tė katėrta qė kanė filluar studimet me tarifa tė vjetėr asksuh nuk mund ti ēoj qė tė paguajėn shumė tjetėr.
“Ndrėsa ata qė nė konkurs kanė parė tė pėrcaktaur ēmimin atė duhet edhe ta paguajėn” ishte decid Pollozhani.

Ministri i Arsimit dhe Shencės Aziz Pollozhani ka “qortuar” senatin dhe rektoratin e Universitetit Shtetrorė tė Tetovės (USHT) pėr mosorganzimin e tyre tė duhur nė drejtim tė realzimit tė procesit akdemiko shkencorė nė kėtė inisitucion.
Pollozhani, i cili mori pjesė nė mbledhjen e Senatit tė USHT-sė i porositi drejtuesit e e Universitetit pėr shfrytėzim racional tė kapaciteteve hapsinore dhe kadrovike.
Ai gjithash kėrkoi nga profesorėt qė tė jenė mė tė pėrkushtuar nė universitet. “Askund nė botėn perendimore fakultetet nuk mbyllen nė ora 14, profesorėt duhet tė jenė mė tė devotshėm dhe mė tė pranishėm nė katedėr, mėsimi mund tė zgjat edhe gjatė deri mė tė vona tė ditės” tha ministri Pollozhani duke kritikuar ligjėruesit tė cilėt anagzhohen edhe nė punėt tjera pėrveē USHT-sė.
Ministri i Arsimit gjithastu ka kėrkuar edhe nga studnetėt qė tė jenė mė tė organizuar brenda organizatės sė studnetėve.
Zėri i studnetit duhet tė dėgjojhet, mirėpo ai pėr tė qenė mė i informuar duhet qė tė jetė mė i pranishėm nė strukturat e USHT-sė
Nga ana tjetėr rektori i USHT-sė Nexhebdin Behadini duke komentuar vėrejtjet e ministrit deklaroi se tė njatat kanė qenė nė funskion tė zgjedhjes sė problemeve.
Kryetari i Senatit tė USHT-sė Lutfi Istrefi tha se kritikat e Pollozhanit nuk i vlerėsojnė si tone tė vrazhda.
Ndryshe kjo ėshtė hera e parė qė ministri i arsimit nė mėnyrė publike kritikon drejtuesit e Universitetit Shtetrorė tė Tetovės. Senati i kėtij universiteti nė kėtė mbledhje ka shyqrtuar tetė pika tė rėndit tė ditės ku kanė dominuar pikat pėr plotėsimin e stadardeve akademike dhe reformat e Bolonjės.

Nga:Xhevahir NEZIRIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=586