UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS

Data 03-10-2005 6:55:50 | Tema: Njoftime

NJOFTIM

UPS-UP njofton studentėt e Univeristetit tė Prishtinės dhe opinionin e gjerė se njė delegacion i UPS-UP-sė i pėrbėr nga :

Sejdi Hoxha –kryetar
Bekim Rexhepi nėnkryetar
Bedri Istrefi dhe
Xhevdet Derguti
ka zhvilluar njė takim me kryetarin e Sindikatės SBASHK-ut z.Ali Shabanaj dhe Kryetarin e Kėshillit grevist prof.dr Asllan Bajrami pėr tu informuar mė afėrsisht me kėrkesat qė kanė tė bėjnė me grevėn e pėrgjithshme,kėto kėrkesa ishin:

Zbatimi i Kontratės kolektive dhe
Nivelizimi i pagave.
Pas kėtij takimi UPS-UP njofton studentėt e UP-sė se duhet tė mbėshteshin kėrkesat e lartpėrmendura, sepse kėto janė kėrkesa tė profesorėve tė UP-sė, me kėtė rast UPS-UP kėrkon nga Qeveria e Kosovės qė ta zbatoj vendimin qė e ka nėnshkruar pėr nivelizimin e pagave dhe Zbatimin e Kontratės kolektive e cila ėshtė dashur tė filloj sė zbatuari nga data 1 gusht i kėtij viti.

Gjithashtu UPS-UP njofton tė gjithė studentėt se pas plotėsimit tė kėtyre kėrkesave tė profesorėve tė UP-sė ne do tė kėrkojm qė edhe cilsia e studimeve nė UP tė ngritet dhe do tė kėrkoj nga profesorėt qė tė jenė gjithmon nė shėrbim tė studentėve. UPS-UP shpreson qė greva e profesorėve tė mos zgjasė shumė sepse kjo dėmton mė sė shumti interesat e studentėve.
Prishtinė UPS-UP

03.10.2005 Zyra pėr informim
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=593